Data publikacji w serwisie:

Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego

Akademia Lubrańskiego, Kolegium Jezuickie i Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk to trzy filary, na których powstał Uniwersytet Poznański. Wernisaż wystawy „Kolegium Jezuickie i Uniwersytet”,  zorganizowanej w ramach cyklu „Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego”, odbył się we wtorek, 16 kwietnia w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Projekt „Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego” ma na celu przypomnienie tradycji akademickich Poznania. Tym razem organizatorzy zapraszają na ekspozycję poświęconą Kolegium Jezuickiemu, które samo miało przejściowo status uniwersytetu. Główną atrakcją wystawy są aparaty astronomiczne z gabinetu ks. Józefa Rogalińskiego. Urządzenia te, jeszcze w XVIII w., zostały wywiezione do Krakowa. Specjalnie na tę okazję wracają na pewien czas do Poznania. Jest to możliwe dzięki współpracy Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzający zobaczą też m.in. dokumenty królewskie dotyczące Kolegium, w tym te poświadczające ustanowienie Uniwersytetu. Wyeksponowano książki autorstwa profesorów Kolegium. Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Na wystawę zapraszają: Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Andrzej Gulczyński oraz Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu prof. Marzena Szmyt.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048