Tylko wspólnie możemy pomóc Ziemi - naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.

Do zadań Zespołu będzie należało m.in. przygotowanie rekomendacji dotyczących uzupełnienia programów kształcenia na UAM o treści związane ze zmianami klimatu. Jak zapowiada przewodniczący Zespołu, prof. Mariusz Lamentowicz: - Chcielibyśmy, aby każdy student UAM uzyskał wiedzę na temat wpływu człowieka na klimat oraz szeroko rozumianą przyrodę. Obecnie niewiele zajęć dotyka problematyki globalnego ocieplania, kryzysu ekologicznego oraz antropocenu.

Zespół zamierza wypracować skuteczne metody informowania społeczeństwa o zmianach klimatu i kryzysie środowiskowym - Planujemy współpracę ze środowiskiem naukowym, a także otoczeniem biznesowym czy organizacjami pozarządowymi, aby wspólnie wypracować rozwiązania na rzecz ochrony klimatu. Do naszych zadań będzie należało także inicjowanie i koordynowanie działań badawczych, przygotowywanie stanowisk i rekomendacji dla władz i jednostek organizacyjnych UAM. Wreszcie, wypracujemy dobre praktyki związane ze zmniejszeniem negatywnego wpływu infrastruktury UAM na środowisko - dodaje prof. Lamentowicz.

Grupa została powołana w ramach Szkoły Nauk Przyrodniczych UAM przez kierującą szkołą prof. Zofię Szweykowską-Kulińską. W dokumencie powołującym Zespół napisano: “Kryzys klimatyczny i ekologiczny w dobie antropocenu stanowi globalny problem, który przybiera na sile w ostatnich dekadach. Globalne ocieplenie i szóste masowe wymieranie gatunków mają wpływ na życie człowieka i ekosystemy. W związku z narastającym kryzysem środowiskowym istnieje potrzeba integracji różnych dyscyplin naukowych, gdzie ścisła współpraca i komplementarność są niezbędne do uzyskania wystarczająco szerokiego obrazu zachodzących zmian w przyrodzie. Jednocześnie wzrost świadomości społecznej na temat zachodzących zmian zależny jest od wysokiej jakości badań naukowych oraz efektywnej edukacji oraz popularyzacji realizowanej na pograniczu nauk".

Jesienią Zespół planuje interdyscyplinarne seminarium, dotyczące antropocenu i globalnego ocieplenia.

W skład Zespołu weszli:

• przewodniczący - prof. Mariusz Lamentowicz, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych,
  • prof.  Ewa Bednorz, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych,
  • prof. Witold Szczuciński, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych,
  • dr Agata Buchwał, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych,
  • dr Krzysztof Zawierucha, Wydział Biologii,
  • dr hab. Sławomir Cerbin, Wydział Biologii,
  • dr hab. Maciej Gąbka, Wydział Biologii,
  • dr hab. Władysław Polcyn, Wydział Biologii,
  • dr hab. Hanna Mamzer, Wydział Socjologii.

Agnieszka Książkiewicz