Data publikacji w serwisie:

Type&Roll. Skrojone na miarę

W poniedziałek 5 czerwca w holu Collegium Maius została otwarta wystawa – kolejna wspólna inicjatywa wydziałów dwóch poznańskich uczelni: Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

- Tytuł wystawy Type&Roll. Skrojone na miarę – zawiera dwa ważne komunikaty – mówi prof. Katarzyna Krzak-Weiss, kuratorka wystawy. - Type&Roll to niezależny kolektyw typograficzny, do którego należą Krzysztof Kochnowicz, Maciej Majchrzak, Robert Jarzec i Szymon Sznajder. Gromadzi projektantów pism i typografów, którzy w swojej pracy łączą zamiłowanie do eksperymentu z mocnym zakorzenieniem w tradycji. Zajmują się projektowaniem komunikacji wizualnej, identyfikacji, wydawnictw, a także edukacją i pracą badawczą. Jak podkreślają, ich priorytetem jest troska o kulturę wizualną – bo wierzą, że pismo łączy – dodaje prof. Krzak-Weiss. I mówi: -Skrojone na miarę natomiast są nie tylko ich poszczególne prace. Cała wystawa harmonijnie wpisuje się w artystyczny zamysł – i skutecznie go wzmacnia. Gdzie bowiem, jak nie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, wśród zagorzałych czytelników i czytelniczek, utwory Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry w doskonałej odsłonie typograficznej czułyby się lepiej? Dodać trzeba, że hol Collegium Maius, w którym zagościła wystawa, nie jest przestrzenią łatwą do okiełznania – wymagała od twórców wprawnego oka i precyzyjnej ręki. Uczynili to zaś tak znakomicie, że ekspozycja idealnie wkomponowała się w przestrzeń, stając się jej integralną częścią – podsumowała kuratorka wystawy.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali dr Witold Modrzejewski - dziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz – Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kuratorką ekspozycji jest prof. UAM dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss.

fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Przemysław Stanula

4497