UAM na Pyrkonie – informacja prasowa

Pod hasłem “Fantastyczny UAM” Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pojawi się na Pyrkonie - jednym z największych w Europie festiwali fantastyki. Od 16 do 18 czerwca uczestnicy konwentu będą mogli, po raz pierwszy, odwiedzić całą wioskę przygotowaną przez pracowników uczelni.

W Fantastycznym Uniwersytecie możliwe będą rozmowy z naukowcami z różnych dziedzin. UAM przygotował także mnóstwo atrakcji:

• Biblioteki Jednostek Organizacyjnych UAM organizuję miejsce, gdzie odwiedzający zagrają w starożytne gry planszowe, takie jak Ludus Latrunculorum, Hnefatafl, Szachy wraz z opisem zasad, Chaturanga i Backgammon. Tuż obok znajdzie się czytelnia z miejscem relaksu, gdzie będzie można przeczytać artykuły naukowe, będące inspiracją dla każdego fana fantastyki.
  • Zakład Kartografii i Geomatematyki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych zaskoczy tym, jak wiele danych i analiz naukowcy dostarczają twórcom map w grach video.
  • Drużyna doktorska z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM ujawni prawie wszystkie sekrety związane z drukiem 3D, zarówno tym „plastikowym”, jak i biodrukiem.
  • Wydział Archeologii przygotował (re)konstrukcje bazy archeologicznej, gdzie badania miały tajemniczy przebieg. Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak można kreować historię na podstawie artefaktów archeologicznych.
  • Reprezentanci Wydziału Historii pokażą, że historia to nie tylko nauka dat na pamięć.

Koordynatorami “Fantastycznego UAM”: są Jakub Wojtczak i dr Mateusz Frankiewicz z Wydziału Historii UAM.

Agnieszka Książkiewicz