Data publikacji w serwisie:

UAM na ScienceCon 2022

18 maja 2022 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się pierwsza edycja międzynarodowej konferencji ScienceCon. UAM reprezentowała Prorektorka prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk.

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji przedstawionej przez Ośrodek Przetwarzania Informacji, przedstawiającej statystyczne podsumowanie procesu ewaluacji naukowej za lata 2017-2021. Kolejnym punktem programu były panele dyskusyjne z udziałem prelegentów z Polski i zza granicy. Rozmowy toczyły się wokół nowoczesnych rozwiązań IT do zarządzania nauką i do budowania międzynarodowej reputacji uczelni.

Zwieńczeniem konferencji była pierwsza w historii Polski Gala wręczenia nagród THE Impact Rankings 2022 – pierwszego rankingu szkół wyższych opartego o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Nagrodę dla UAM, wręczoną przez Phila Baty'ego, Michaela Lubacza i Nicolasa Cletza, odebrała Prorektorka ds. nauki, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk.

Jak mówił Phil Baty, autorytet w zakresie strategii uczelni i mierzenia ich efektywności, chodzi o to, by “measure what we treasure”, a nie odwrotnie. Czyli oceniać szerzej, uwzględniając różnego typu osiągnięcia uczelni, które ukazują ich znaczenie dla społeczeństwa, wywierają wpływ – impact – na jego rozwój oraz odzwierciedlają różnorodność.

Przypomnijmy, że w THE Impact Rankings 2022 nasz Uniwersytet najwyższą ocenę otrzymał w ramach realizacji działań na rzecz Celu 17 „Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju”, plasując się na pozycji 301-400 na świecie i awansując na 2. miejsce w Polsce.  Równie wysoką pozycję na świecie UAM zajął w obszarze działań na rzecz Celu 10 „Przeciwdziałanie nierównościom”, co pozwoliło mu utrzymać się także na 1. miejscu w kraju. UAM pozostał także liderem w Polsce w ramach Celu 4 „Działania na rzecz jakości edukacji”, a w obszarze działań na rzecz Celu 13 „Ochrona klimatu” zachował 2. pozycję w kraju. W obu przypadkach nasz Uniwersytet uplasował się na miejscu 401-600 na świecie. W zestawieniu ogólnym UAM utrzymał się na pozycji 801-1000 na świecie, co pozycjonuje nas na 5. miejscu w kraju.

Zdjęcia: PCG Academia