Zakład Japonistyki Wydziału Neofilologii UAM wygrał konkurs na organizację międzynarodowej konferencji European Association for Japanese Studies (EAJS) czyli Europejskiego Stowarzyszenia Studiów Japonistycznych. Jej kolejna odsłona odbędzie się w sierpniu 2026 roku.
EAJS to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów różnych dyscyplin, najczęściej z obszaru humanistyki i nauk społecznych, zajmujących się badaniami nad Japonią i jej relacjami z innymi państwami. Jak mówi prof. Beata Bochorodycz z Zakładu Japonistyki, dzięki dużej aktywności i popularności Stowarzyszenia (i wbrew nazwie), członkami są nie tylko badacze z Europy, ale także z Ameryki Północnej oraz Azji, w tym samej Japonii. - Grupa japońskich badaczy podczas konferencji liczy najczęściej kilkaset osób - dodaje naukowczyni.
Konferencja EAJS odbywa się co trzy lata, od 1973 roku, w różnych miastach Europy. Od 2013 roku uczestnicy spotkali się kilka razy także w Japonii, a od czasu pandemii wydarzenie odbywa się w pełni hybrydowo. - Udział w konferencji bierze średnio 700-800 osób, a największe wydarzenie w Lizbonie w 2017 roku zgromadziło 1200 uczestników. Konferencje EAJS cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na swój multidyscyplinarny i globalny charakter - mówi prof. Beata Bochorodycz. Ostatni i jak dotychczas jedyny raz konferencja w Polsce odbyła się w Warszawie w 2003 roku.
Organizatorem konferencji w 2026 roku z ramienia UAM jest Komitet Organizacyjny, w którego skład wchodzą pracownicy Zakładu Japonistyki Wydziału Neofilologii oraz innych jednostek UAM, pod kierunkiem prof. Beaty Bochorodycz.