UAM organizatorem międzynarodowego spotkania japonistów

Zakład Japonistyki Wydziału Neofilologii UAM wygrał konkurs na organizację międzynarodowej konferencji European Association for Japanese Studies (EAJS) czyli Europejskiego Stowarzyszenia Studiów Japonistycznych. Jej kolejna odsłona odbędzie się w sierpniu 2026 roku.

EAJS to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów różnych dyscyplin, najczęściej z obszaru humanistyki i nauk społecznych, zajmujących się badaniami nad Japonią i jej relacjami z innymi państwami. Jak mówi prof. Beata Bochorodycz z Zakładu Japonistyki, dzięki dużej aktywności i popularności Stowarzyszenia (i wbrew nazwie), członkami są nie tylko badacze z Europy, ale także z Ameryki Północnej oraz Azji, w tym samej Japonii. - Grupa japońskich badaczy podczas konferencji liczy najczęściej kilkaset osób - dodaje naukowczyni.

Konferencja EAJS odbywa się co trzy lata, od 1973 roku, w różnych miastach Europy. Od 2013 roku uczestnicy spotkali się kilka razy także w Japonii, a od czasu pandemii wydarzenie odbywa się w pełni hybrydowo. - Udział w konferencji bierze średnio 700-800 osób, a największe wydarzenie w Lizbonie w 2017 roku zgromadziło 1200 uczestników. Konferencje EAJS cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na swój multidyscyplinarny i globalny charakter - mówi prof. Beata Bochorodycz. Ostatni i jak dotychczas jedyny raz konferencja w Polsce odbyła się w Warszawie w 2003 roku.

Organizatorem konferencji w 2026 roku z ramienia UAM jest Komitet Organizacyjny, w którego skład wchodzą pracownicy Zakładu Japonistyki Wydziału Neofilologii oraz innych jednostek UAM, pod kierunkiem prof. Beaty Bochorodycz.

Agnieszka Książkiewicz