Zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia studentów na kierunkach lekarskich prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu to cel umowy, którą obie uczelnie zawarły 10 stycznia.
Umowę o współpracy podpisali: Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz Rektor UMP prof. Zbigniew Krasiński.
- To jest dokument, który inicjuje coś więcej. Przyczyni się do tego, że oba Uniwersytety będą mogły wymieniać się nie tylko myślą, kadrą, ale i osiągnięciami - mówił Rektor UMP prof. Zbigniew Krasiński. - Jestem tego pewna - dodała Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. - Otwieramy nowy etap, bardzo dobry dla obu uczelni - podkreśliła Pani Rektor.
- Zawierana umowa otwiera możliwości korzystania z bogatych doświadczeń renomowanego uniwersytetu o profilu medycznym oraz jego nowoczesnych klinik. Umowa poszerza także możliwości współpracy naukowej poprzez tworzenie m.in. międzyuczelnianych zespołów badawczych i wspólnych publikacji - dodała
Umowa przewiduje, że głównym obszarem współpracy będą studia na kierunku lekarskim prowadzone przez Instytut Nauk Medycznych w Pile. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu udostępni UAM na prowadzenie tych studiów swoją bazę dydaktyczną. Ponadto UAM oraz UMP deklarują, że w celu wzajemnego wsparcia wysoko kwalifikowaną kadrą nauczycieli akademickich, wykładowcy będący pracownikami jednej uczelni, będą mogli podejmować zatrudnienie u drugiej jako dodatkowym miejscu pracy, po uzyskaniu stosownej zgody właściwego Rektora.
Przygotowany został już wniosek do MNiSW o zgodę na rozpoczęcie studiów na kierunku lekarskim. Podpisano stosowne porozumienia z blisko 20 szpitalami lub innymi podmiotami leczniczymi, gdzie studenci UAM będą odbywać praktyki i niektóre zajęcia kliniczne.
- Mamy zespół liczący ponad 150 nauczycieli akademickich, których już zatrudniamy lub zatrudnimy do prowadzenia zajęć na tym kierunku. Obecnie tworzymy bazę materialną do prowadzenia kształcenia (prosektorium, wielospecjalistyczne centrum symulacji medycznych, pracownie histologii, pracownie fizjologii, odpowiednio wyposażoną bibliotekę). Niewątpliwie kooperacja obu uczelni będzie istotnym gwarantem wysokiej jakości kształcenia przyszłych lekarzy w UAM – komentuje Pełnomocnik Rektora UAM ds. Rozwoju Uczelni prof. Tadeusz Wallas.
Pierwszy nabór na kierunek lekarski w pilskiej filii UAM planowany jest na rok akademicki 2025/2026.
Fot. Władysław Gardasz