Data publikacji w serwisie:

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał porozumienie z firmą GFT

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz firma technologiczna GFT podpisały porozumienie, na mocy którego GFT otrzyma tytuł Partnera Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Umowa przewiduje m.in. wspólne uruchomienie na wydziale nowego przedmiotu pod nazwa „Rozwiązania chmurowe w praktyce, z użyciem Google Cloud Platform”. Powołany przez GFT zespół specjalistów w praktyczny sposób wprowadzi studentów w najnowsze rozwiązania jednego z największych na świecie dostawców chmury obliczeniowej.

Zajęcia będą trwać 30 godzin, z czego 20 godzin poświęcone będzie praktycznym ćwiczeniom. W części praktycznej studenci będą mieli okazję bezpłatnie korzystać z narzędzi dostarczonych przez firmę Google, która jest globalnym partnerem GFT. Studenci poznają zagadnienia z obszaru przetwarzania dużych zbiorów danych w chmurze, bezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, konteneryzacji czy migracji aplikacji i danych na chmurę.

- Współpraca z firmą GFT trwa już od kilku lat – komentuje prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką prof. Michał Banaszak. - Razem prowadzimy zajęcia dydaktyczne, doprowadziliśmy do wspólnego utworzenia studiów podyplomowych (Przetwarzanie danych – Big Data https://podyplomowe.wmi.amu.edu.pl/kierunki/przetwarzanie-danych-big-data/ ). Wspólnie reagujemy na technologie występujące w zmieniającym się świecie. Współpraca daje nam obopólne korzyści – korzystamy z wiedzy praktyków świata IT, jednocześnie wspieramy ich w dzieleniu się tą wiedzą - dodaje rektor.

- Umowa pomoże nam zacieśnić i kontynuować współpracę w ramach różnych projektów. Mamy w planach uruchomienie nowego kierunku studiów związanego ze sztuczną inteligencją, gdzie również potrzebna będzie współpraca z firmami takimi jak GFT. - zapowiedział prof. Krzysztof Dyczkowski, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

- Nasze projekty mają wysoki poziom złożoności i z tego powodu potrzebujemy bardzo dobrze ukształtowanych specjalistów. Adepci utworzonego przez nas przedmiotu będą dopiero na początku drogi, ale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest budowanie potrzebnych na rynku kompetencji od podstaw. Już teraz poszukujemy wielu specjalistów w ramach budowy dotowanego przez Ministerstwo Rozwoju Centrum B+R, a uruchomienie przedmiotu to nasza dalekosiężna inwestycja. W ramach GFT utworzyliśmy grupę specjalistów, która będzie dzieliła się swoją praktyczną wiedzą ze studentami w ramach swoich normalnych obowiązków zawodowych. To ludzie, którzy pracowali m.in. dla największych banków świata, a więc zetknęli się z największymi wyzwaniami związanymi z chmurą. – komentuje Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający GFT Poland.

GFT to międzynarodowa firma IT, zatrudniająca ponad 6 000 wysoko kwalifikowanych inżynierów w 15 krajach świata. Polska jest trzecią co do wielkości lokalizacją grupy – znajduje się tutaj 900 specjalistów, z czego prawie 250 w Poznaniu. Realizuje projekty dla największych podmiotów z rynku finansowego – m.in. dla dużych banków inwestycyjnych, ale też ubezpieczycieli czy przemysłu. Polscy eksperci organizacji posiadają niemal 200 certyfikatów największych operatorów chmury, a sama firma globalnie zdobyła tytuł Google Cloud EMEA Breakthrough Partner fo The Year.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048