Uniwersytet pożegnał Śp. prof. Stefana Jurgę

- Był wizjonerem, który swoje śmiałe wizje zmieniał w cele i realizował je z żelazną konsekwencją - tak rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska żegnała zmarłego prof. Stefana Jurgę. W piątek 25 marca w Auli UAM odbyło się nadzwyczajne żałobne posiedzenie Senatu UAM, poświęcone uczczeniu pamięci rektora UAM w latach 1996-2002. Prof. Stefan Jurga zmarł 15 marca 2022 r.

- Żegnamy dziś wybitnego fizyka, mistrza wielu naukowców, znakomitego uczonego i charyzmatycznego organizatora nauki - mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM. - Śp. prof. Stefan Jurga swą niestrudzoną, legendarną wręcz energię, niespotykany talent organizacyjny, niewiarygodną zdolność do przekuwania wizji w rzeczywistość, poświęcił polskiej nauce jako uczony i jako sprawny jej manager. Był osobowością. Prawdziwą wizytówką poznańskiej uczelni w polskim środowisku akademickim - wspominała prof. Kaniewska.

Zmarłego pożegnał Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, reprezentujący Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Sekretarza Stanu, Zastępcę Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna. W imieniu byłych rektorów oraz prorektorów w zespole rektorskim prof. Stefana Jurgi pożegnał go były rektor UAM prof. Bronisław Marciniak. Głos zabrał także Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Andrzej Przyborowski. Prof. Stefan Jurga był doktorem honoris causa tej uczelni. Ostatnie pożegnanie wygłosili też: dziekan Wydziału Fizyki prof. Roman Gołębiewski oraz dr Grzegorz Nowaczyk p.o. dyrektora Centrum NanoBioMedycznego, którym do śmierci kierował Śp. prof. Jurga. Nadeszło także wiele listów kondolencyjnych, które odczytał dziekan Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego w Kaliszu prof. Piotr Łuszczykiewicz.

Msza poświęcona pamięci prof. Stefana Jurgi została odprawiona w Katedrze Poznańskiej. Pogrzeb odbył się na Cmentarzu przy ulicy Jasna Rola (Naramowice).

Fot. Przemysław Stanula

Agnieszka Książkiewicz