Data publikacji w serwisie:

Światowy Dzień Kosmosu – planetoidy UAM

21 maja to Światowy Dzień Kosmosu – święto, które powinno zachęcać nas do zgłębiania tajemnic wszechświata. W ubiegłym roku, z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, planetoida o numerze katalogowym 96765, została nazwana na część poznańskiej Almae Matris. Od roku, w Głównym Pasie Planetoid, pomiędzy orbiatami Marsa i Jowisza, krąży planetoida Poznanuniversity.

Planetoida 96765 to obiekt skalny o średnicy ok. 3 km, której kształt przypomina klasyczną, poznańską „pyrę”. Doba na tej planetoidzie jest trochę krótsza niż na Ziemi i trwa około 20 godzin. Z uwagi na niewielkie rozmiary obiekt nie posiada atmosfery, a grawitacja na jego powierzchni jest tak znikoma, że astronauta stojący na jej powierzchni miałby trudności z poruszaniem się, gdyż każdy krok powodowałby odlecenie na orbitę okołosłoneczną.

Po odkryciu w 1999 roku tor ruchu planetoidy wokół Słońca nie był zbyt dokładnie wyznaczony, dlatego otrzymała wtedy tymczasowe oznaczenie 1999 RS34. Wkrótce po odkryciu oddaliła się od Ziemi co utrudniło jej dalsze obserwacje i doprowadziło do zagubienia obiektu. Rok później odkryto nową planetoidę, którą oznaczono 2000 XM9. Po dłuższych obserwacjach okazało się, że krąży ona po tej samej orbicie co 1999 RS34 i jest… tym samym obiektem. W tej sytuacji zachowano pierwotne oznaczenie 1999 RS34 i zbierano dalsze obserwacje by wyznaczyć ostateczną, dokładną orbitę, co wykluczyłoby późniejsze zagubienie obiektu i jego ponowne odkrycie. Gdy ilość danych była wystarczająca, planetoida otrzymała numer katalogowy 96765, ciągle jednak nie miała swojej nazwy.

Ponadto Międzynarodowa Unia  Astronomiczna, nadała jednej z odkrytych planetoid  o numerze 82937 nazwę na cześć profesora Andrzeja Lesickiego, Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obiekt ten został odkryty 26 sierpnia 2001 przez astronomów z czeskiego obserwatorium w Ondrzejowie koło Pragi. Jako odkrywcy mieli oni prawo zaproponowania nazwy dla planetoidy.

Planetoida „Lesicki” krąży wokół Słońca w odległości 470 mln km. Odległość ta jest ponad trzy razy większa od promienia orbity Ziemi, dlatego rok trwa tam aż 5,5 roku. Obiekt o średnicy ok. 7 km, ma wydłużony kształt przypominający owoc kiwi i obraca się wokół własnej osi raz na 8 godzin – doba na planetoidzie jest trzy razy krótsza niż na Ziemi. Mimo braku zdjęć powierzchni planetoidy z obserwacji światła odbijanego przez jej powierzchnię naukowcy domyślają się, że składa się ona z bardzo ciemnych, uwodnionych skał z domieszką substancji organicznych.

fot. Głębokie Pole Hubble'a

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497