Data publikacji w serwisie:

W piątek, 20 listopada podczas transmisji online poznaliśmy wszystkich laureatów, w tym wypadku laureatki Poznańskiej Nagrody Literackiej

Laureatką 6. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza została Krystyna Miłobędzka – poetka, autorka sztuk teatralnych dla dzieci, dramaturżka.

– Można powiedzieć: Mistrzyni żadnych Nagród nie potrzebuje, wartość jej poezji nie musi być potwierdzana ani wśród poetów i krytyków, ani między czytającą publicznością – mówi prof. Marcin Jaworski, członek jury PNL. - A jednak powinna być nagradzana i powinna znaleźć się w kanonie lektur. To my jej potrzebujemy! Jej wiersze uczą języka, który świadom jest swojej niedoskonałości, ale pewien tego, co chce powiedzieć. Języka, którego celem jest komunikacja i spotkanie, nie kodeks i nakaz. Odsyłając poza siebie, jej poezja zostawia miejsce dla czytelniczek i czytelników oraz ich wrażliwości. Czyni nas partnerami i pozostawia z odpowiedzialnością za siebie, za innych, za świat – dodaje

Laureatką Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka została Monika Glosowitz – badaczka literatury i krytyczka literacka, autorka książki „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet” (Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, 2019)!
– Maszyneria afektywne – mówi juror PNL, prof. Inga Iwasiów – to książka akademicka, wychylona ku praktyce krytycznoliterackiej i poezji najnowszej. Pozornie w tym połączeniu nie ma niczego zaskakującego, a jednak na wyróżnienie zasługuje spełnienie trzech warunków jednocześnie: teoretyzowania akademickiego, reagowania czytelnego dla odbiorców pozauniwersyteckich, towarzyszenia poetkom i wierszom. Glossowitz wybiera poezję kobiet i sonduje jej działanie, stosując przygotowane wcześniej narzędzia, nie forsując jakiejś sztywnej wizji tego, czym jest literatura lub kobieca podmiotowość. Udowadnia, że poezja nie stanowi niszy, stoi w centrum procesów nazywania i działania, a krytyczka może się w te procesy włączać.

Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowane były również: Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, animatorka kultury za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Wydawnictwo Czarne, 2019) oraz Joanna Żabnicka – poetka za książkę „Koniec lata” (WBPiCAK, 2019).

Zapis wydarzenia dostępny jest na portalu społecznościowym Facebook: profile UAM, oraz  CK Zamek i Zamek Czyta. Tam także rozmowy z laureatkami.

Fot. F. Łepkowicz / Wydawnictwo Wolno

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048