UAM ma nowy stadion lekkoatletyczny

Nowy obiekt sportowy UAM na Kampusie Morasko jest już gotowy. Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się w czwartek, 16 stycznia na bieżni stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Zagajnikowej/Strażewicza na Umultowie.

- Oddając do użytku ten obiekt, kończymy realizację programu wieloletniego, ustanowionego na mocy ustawy z 22 lipca 2004 roku – mówił podczas oficjalnego otwarcia obiektu prorektor UAM, prof. Tadeusz Wallas. – Jego realizacja zajęła nam 15 lat, ale przez te lata zbudowaliśmy kampus naszego uniwersytetu na Morasku. Pragnę podkreślić, że poprzez realizację tego programu wzbogaciło się nie tylko miasto Poznań, w którym nasza uczelnia ma swoją siedzibę. Część środków trafiła także do Kalisza i do Piły. Dzięki temu programowi nasz uniwersytet wkroczył już zdecydowanie w XXI wiek – dodał.

Prof. Tadeusz Wallas podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia i realizacji programu: posłom i senatorom poprzednich i obecnej kadencji, władzom miasta za wsparcie, byłym rektorom uniwersytetu oraz poprzednim i obecnym władzom kanclerskim za starania i troskę o powstawanie nowej infrastruktury. - Obiekt, na którym się znajdujemy, poszerza bazę do uprawiania różnych sportów na naszym uniwersytecie. Chcemy, żeby nasi studenci, doktoranci, pracownicy byli jak najbardziej zainteresowani uprawianiem sportu. Liczymy, że dzięki temu obiektowi powstaną nowe sekcje sportu wyczynowego – wyraził nadzieję prorektor.

Kanclerz uniwersytetu, dr Marcin Wysocki, podkreślił, że nowo wybudowane obiekty sportowe służyć będą przede wszystkim do prowadzenia działalności dydaktycznej.

-  Nowe obiekty przyczyniają się do poprawy jakości naszej pracy – jako wykładowców i trenerów Studium Wychowania Fizycznego i Sportu – dodała zastępca dyrektora Studium, Karolina Perz. – Jestem głęboko przekonana, że nasz kompleks posłuży wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Dla naszych studentów została opracowana oferta dydaktyczna i już w semestrze letnim będą mogli korzystać z nowej bazy – zapewniła.

Otwarciu obiektu towarzyszył inauguracyjny bieg dookoła stadionu, w którym wzięła udział Karolina Nadolska, jedna z najlepszych biegaczek długodystansowych w kraju, posiadaczka kwalifikacji olimpijskiej do Tokio 2020 na dystansie maratonu. Towarzyszyli jej studenci z sekcji sportowych UAM w strojach reprezentacyjnych oraz maskotka Sekcji Szermierczej. Sygnał do startu na stadionie dał prorektor prof. Tadeusz Wallas.

Nowy obiekt sportowy UAM to:

• stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową sześciotorową o długości 400 metrów i ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich  o długości 100 metrów,
  • boisko do piłki nożnej o wymiarach 100 x 65 metrów z nawierzchnią ze sztucznej trawy,
  • tor dla rolkarzy o długości ok. 500 metrów z nawierzchnią z masy asfaltowej,
  • kort tenisowy otwarty o wymiarach 35,2 x 17,9 metrów z nawierzchnią z masy akrylowej,
  • siłownia zewnętrzna, skocznia w dal i dla trójskoku oraz rzutnia do pchnięcia kulą,
  • obiekty gospodarcze,
  • drogi wewnętrzne, mała architektura i infrastruktura techniczna.

W wyniku konkursu generalnym projektantem inwestycji została autorska pracownia architektoniczna 2pm Piotra Musiałowskiego z Warszawy, natomiast generalnym wykonawcą robót, w wyniku postępowania przetargowego, firma INTERHALL Sp. z o.o. z Katowic.

Końcowy koszt realizacji robót wyniósł ponad 16 milionów zł. Źródłem finansowania inwestycji były środki własne uczelni oraz dotacja budżetowa w wysokości 5 milionów zł.

Budowa została ujęta w wieloletnim programie inwestycyjnym pn. „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2019”. Wcześniej, w ramach programu, we wschodniej części Kampusu Morasko powstały: hala sportowa, pływalnia i zadaszone korty tenisowe.

Fot. Adrian Wykrota, Przemysław Stanula, Krzysztof Duda (zdjęcia lotnicze)

Agnieszka Książkiewicz