Data publikacji w serwisie:

Wielka wystawa plenerowa na Placu Wolności

Od 4 marca 2021 roku na Placu Wolności w Poznaniu można oglądać plenerową wystawę pt. „Po wielkiej wojnie. Nowa Europa 1918-1923” przygotowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (https://enrs.eu) - międzynarodową organizację zajmującą się badaniem historycznej pamięci w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystawa obejmuje ponad 200 archiwaliów - fotografii, dokumentów, filmów i map, a także indywidualnych relacji.  Jest próbą podsumowania burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa przedstawia Europę po Wielkiej Wojnie w kontekście międzynarodowym, ułatwiając tym samym lepsze zrozumienie jej znaczenia w procesie kształtowania nowego porządku europejskiego po I wojnie światowej.

- Pierwsza wojna światowa (1914 - 1918) zasadniczo zmieniła oblicze kontynentu. Na gruzach czterech imperiów powstało kilkanaście nowych państw. W wyniku napięć między różnymi, często sprzecznymi interesami, wyłoniła się „Nowa Europa”. Wynik wojny był przez jedne narody postrzegany przede wszystkim jako wielka tragedia, dla innych był to punkt kulminacyjny w walce o niepodległość. Wszyscy oni jednak stanęli przed wyzwaniem powojennej odbudowy i modernizacji podejmowanych w cieniu nie tylko procesów przemian politycznych, ale także społecznych, gospodarczych i kulturowych - czytamy na stronie internetowej poświęconej wystawie https://enrs.eu/publication/after-the-great-war-exhibition-catalogue-pl

Wystawa prezentowana była już w wielu europejskich miastach od Verdun po Sarajewo. O jej charakterze mówi prof. Jay Winter, historyk z Yale University, w krótkim materiale: https://enrs.eu/video/after-the-great-war-a-new-europe-1918-1923-exhibition-an-invitation-from-prof-jay-winter.

W związku z wystawą, wydarzenia towarzyszące przygotował Wydział Nauk o Sztuce UAM. Będą to specjalne spoty z udziałem naukowców, planowany jest także międzynarodowy panel dyskusyjny. Szczegóły już wkrótce.

Wystawę można oglądać na Placu Wolności przez ponad miesiąc, do 13 kwietnia 2021 roku.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048