Pierwsze piętro budynku Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji UAM to miejsce, do którego może przyjść każdy zainteresowany literaturą z zakresu prawa. Od wtorku oficjalnie działa tam Wielkopolska Biblioteka Prawnicza.
- Biblioteka ta ma odtąd stanowić ważny element funkcjonowania Poznania jako miasta akademickiego, jak również regionu – komentuje Dziekan WPiA, prof. Tomasz Nieborak. Jak mówi, realizacji tego celu przyświeca koncepcja Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej łączącej trzy funkcje: tradycyjnej biblioteki, biblioteki opartej na rozwiązaniach cyfrowych, gwarantującej dostęp do cyfrowych zasobów informacji oraz miejsca spotkań dla społeczności lokalnej (uczniów, mieszkańców miasta i regionu, osób starszych), która będzie miała możliwość zarówno korzystania z zasobów biblioteki, jak i uczestniczenia w wydarzeniach (seminariach, wykładach otwartych, warsztatach) organizowanych w przestrzeni bibliotecznej z wykorzystaniem jej infrastruktury.
Zdaniem prof. Tomasza Nieboraka Wielkopolska Biblioteka Prawnicza, dysponująca jednym z największych w Polsce prawniczych zasobów bibliotecznych, liczącym niemal 300 tys. woluminów, ma wspierać rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz pomagać w rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb edukacyjnych i kulturalnych lokalnej społeczności. Jej celem jest także profesjonalizacja realizowanych zadań oraz budowanie pozytywnego wizerunku UAM i Wydziału Prawa i Administracji w relacjach z otoczeniem zewnętrznym. Równie ważne jest promowanie kultury i tradycji regionu i kraju, a tym samym zwiększanie świadomości mieszkańców i ich identyfikacji z Poznaniem, Wielkopolską i Polską. - Nie bez znaczenia jest to, że Wielkopolska Biblioteka Prawnicza mieści się w tzw. dzielnicy prawniczej, w pobliżu wielu sądów i prokuratur. Z tego względu ma ona szansę stać się podmiotem realizującym nie tylko funkcje czytelnicze, ale także edukacyjne, udostępniając tradycyjne zasoby biblioteczne oraz nowoczesne elektroniczne bazy danych – dodaje Dziekan WPiA.
Jak podkreśla Kierowniczka Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej, Beata Ciesielska: - Pragniemy, aby było to miejsce wyjątkowe, otwarte dla czytelników, dysponujące najlepszymi zasobami literatury prawniczej, ale zarazem aktywnie uczestniczące w budowie tkanki intelektualnej miasta i regionu.
Strona Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej: https://prawo.amu.edu.pl/biblioteka/
Fot. Władysław Gardasz