W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego Wydawnictwo Naukowe UAM zorganizowało spotkanie poświęcone serii wydawniczej „Biografie Rektorów UAM”, które odbyło się w środę, 27 marca.
Do tej pory nakładem WN UAM ukazało się 6 tomów, które nie tylko stanowią niezwykle bogato udokumentowane biografie uczonych ale są także ważnymi publikacjami dla osób interesujących się dziejami Uniwersytetu w jego przełomowych momentach.
Pierwszym tomem z serii była biografia Heliodora Święcickiego (1854–1923) - pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego - autorstwa Michała Musielaka. Publikacja oparta na szerokiej bazie archiwalnej oraz prasowej ukazuje z jednej strony dokonania naukowe i organizacyjne tego wybitnego Wielkopolanina, z drugiej – motywy jego działalności.
W kolejnych tomach zostali przedstawieni inni wybitni naukowcy pełniący także funkcje rektorów. Są to:
- KAZIMIERZ AJDUKIEWICZ (1890-1963) autorstwa Katarzyny Gan-Krzywoszyńskiej i Piotra Leśniewskiego;
- STANISŁAW PAWŁOWSKI (1882-1940) autorstwa Andrzeja Kostrzewskiego;
- STANISŁAW RUNGE (1888-1953) autorstwa Zygmunta Kaczmarka;
- STEFAN BŁACHOWSKI (1889-1962) autorstwa Jarosława Matysiaka;
- JERZY SUSZKO (1889-1972) autorstwa Wiesława Z. Antkowiaka.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o trzech postaciach, których sylwetki zostały przedstawione w książkach. Są to: Stanisław Runge, Stefan Błachowski oraz Jerzy Suszko. W wydarzeniu udział wezięli autorzy biografii oraz redaktorzy naukowi serii.
Więcej informacji na temat serii „Biografie Rektorów UAM” wraz z opisami poszczególnych tomów znajduje się na stronie Wydawnictwa Naukowego UAM: http://press.amu.edu.pl
Fot. Przemysław Stanula