Data publikacji w serwisie:

Wydział Fizyki UAM świętuje 30-lecie

W roku 2023 Wydział Fizyki obchodzi jubileusz 30-lecia, którego główne obchody zorganizowano 12 października. - Chciałabym wszystkim Państwu pogratulować tego, co już osiągnęliście i życzyć, żeby każdy kolejny rok przynosił kolejne osiągnięcia - mówiła podczas wydarzenia Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. - Mam dla Państwa dwa prezenty. Jeden wymierny, drugi niewymierny. Pierwszy z nich, ten wymierny, to dwie sowy symbolizujące z jednej strony fizykę a z drugiej strony astronomię. Drugim prezentem, tym niewymiernym, jest dokument, który mam nadzieje Państwa ucieszy. To zarządzenie: na wniosek Pana Dziekana od 1 września 2024 Wydział Fizyki zmienia nazwę na Wydział Fizyki i Astronomii. Gratuluję! - zapowiedziała Pani Rektor.

Fizyka jest obecna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od początków jego istnienia. - Prowadzimy badania naukowe na najwyższym światowym poziomie – zapewnia Dziekan Wydziału prof. Roman Gołębiewski. - Jest to możliwe m.in. dzięki szerokiej współpracy z naukowcami z całego świata oraz dzięki nowoczesnej infrastrukturze, którą nieustannie staramy się poszerzać i wzbogacać - dodaje.

W odpowiedzi na zmieniające się wymagania rynku pracy, wydział uaktualnia i wzbogaca ofertę dydaktyczną. W roku 2023 na Wydziale otwarto pierwszy w Polsce, innowacyjny kierunek studiów „Informatyka kwantowa”, który prowadzony jest w ścisłej współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki oraz firmą IBM.

Corocznie Wydział jest organizatorem lub współorganizatorem wielu międzynarodowych konferencji naukowych. Pracownicy Wydziału są bardzo aktywni w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł zewnętrznych (m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki). Wydział Fizyki jest jednym z liderów w zdobywaniu środków finansowych w ramach projektów prowadzonych przez UAM (m.in. Uniwersytet Jutra oraz IDUB).

Wydział Fizyki był pionierem w kształceniu studentów w zakresie optyki, optometrii, fizyki medycznej czy protetyki słuchu. Obecnie oferta dydaktyczna to kilkanaście kierunków studiów I i II stopnia oraz niezwykle atrakcyjne specjalności.

Fot. Martyna Płaczek

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048