Data publikacji w serwisie:

Wyjątkowo zimowy maj - Koncert Majowy UAM online

W najbliższy piątek, 7 maja 2021 roku o godzinie 19.00 odbędzie się tradycyjny Koncert Majowy UAM, w tym roku pod tytułem „Wyjątkowo zimowy maj. Schubert, Barańczak”. Wydarzenie organizowane jest w formie online. Koncert transmitowany będzie na żywo na kanale Uniwersytetu na YouTube: www.youtube.com/UAMpoznan

W programie Franciszek Schubert Die Winterreise op. 89, D 911 w przekładzie Stanisława Barańczaka.
Jarosław Bręk - bas - baryton
Marcin Sikorski - fortepian
Wojciech Malajkat - recytacja
Piotr Łuszczykiewicz - wprowadzenie
  • Jarosław Bręk

W latach 1984-1996 śpiewał w Poznańskich Słowikach prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Wyróżniony przez swoją uczelnię medalem Magna Cum Laude za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Gloria Artis, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Od 2000 roku jest czołowym solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewał na najlepszych scenach i estradach całego świata. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata, wykonał ponad 20 partii operowych oraz ponad 140 dzieł oratoryjnych. Występował z wybitnymi dyrygentami i ze znakomitymi orkiestrami.

Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 30 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater K. Szymanowskiego (Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita), w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy.

Jarosław Bręk prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, jego studenci i absolwenci są laureatami wielu konkursów wokalnych.

  • Marcin Sikorski

Wybitny pianista-kameralista. Debiutował w Carnegie Hall w 2001. Laureat "Fryderyka".

Jest współzałożycielem Brahms Piano Quartet oraz duetu fortepianowego z Małgorzatą Sajną-Mataczyńską. Laureat konkursów muzyki kameralnej w Paryżu, Gdańsku, Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Otrzymał nagrody dla najlepszego akompaniatora na międzynarodowych konkursach skrzypcowych: im. K. Szymanowskiego (Łódź 1997), im. H. Wieniawskiego (Poznań 2011), im. A. Chaczaturiana (Erywań 2012) i ponad 20 innych konkursach skrzypcowych, altówkowych i kontrabasowych. Był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Prezydenta Miasta Bydgoszczy i włoskiego „In memoria di Vincenzo Pelosi”.

Koncertował w 16 krajach świata, w tym na festiwalach: Chopinowskim w Dusznikach, Schleswig-Holstein Musik Festival, International Conservatoire Week w Petersburgu.

Pojawia się na 25 płytach CD w repertuarze kameralnym.

Doktor habilitowany, profesor poznańskiej AM, gdzie z sukcesami prowadzi klasę kameralistyki i towarzyszy studentom skrzypiec. Współpracuje z Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie. Prowadzi kursy mistrzowskie, był jurorem międzynarodowych konkursów kameralnych w Pekinie i Łodzi.

  • Wojciech Malajkat

Aktor filmowy i teatralny, prezenter telewizyjny, reżyser, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, rektor tej uczelni w kadencjach 2016–2020 i 2020-2024. W 1986 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1986 występował w Teatrze Studio i Teatrze Narodowym w Warszawie. Występował gościnnie m.in. w Teatrze Scena Prezentacje w Warszawie. Od 2009 do 2017 r. był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie.

Występuje na scenach warszawskich: Teatru Studio i Narodowego. Jego talent aktorski został kilkakrotnie nagrodzony na festiwalach teatralnych, otrzymał również nagrody: im. Schilera (1988) i im. St. Wyspiańskiego (1988).

  • Piotr Łuszczykiewicz

Odbył studia magisterskie filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi oraz studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obronił rozprawę doktorską O poezji miłosnej Stanisława Grochowiaka. (Studium z poetyki współczesnego erotyku). Po studiach doktoranckich uzupełniał wykształcenie m.in. w Akademii Wiedzy i Literatury w Moguncji oraz w Niemieckim Instytucie Polskim w Darmstadt. Od 1992 roku pracuje w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie habilitował się na podstawie dysertacji Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji 1984-2009. Przez ponad dwadzieścia lat był kierownikiem Studium Filologii Polskiej w Kaliszu. Od 2016 pełni funkcję dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz kierownika Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydał sześć książek i trzy publikacje arkuszowe. Ogłosił kilkadziesiąt artykułów naukowych i kilkaset recenzji w prasie polskie i zagranicznej. Prowadzi zajęcia z zakresu teorii literatury, historii współczesnej literatury polskiej i sztuki komunikowania. Wypromował wielu licencjatów i magistrów oraz dwoje doktorów. Otrzymał m.in. honorową odznakę Zasłużony dla Miasta Kalisza oraz odznakę Zasłużony dla Kolarstwa Polskiego.

Fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048