Wystawa z piękną oprawą - introligatorskie perełki w BU

Wyjątkowy zbiór książkowych opraw można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do 30 września potrwa tam wystawa prac introligatorskich członków Stowarzyszenie Introligatorów Polskich.

- Zdecydowana większość to oprawy unikatowe, niepowtarzalne. Twórców wielu z nich można nazwać artystami, gdyż powstały one w oparciu o ich własną koncepcję - mówi kurator ekspozycji, mgr Katarzyna Kubiś. - Wystawa pokazuje różnorodność stylów i technik stosowanych we współczesnym introligatorstwie polskim. Są wśród nich oprawy wykonane w technikach klasycznych (np. oprawy pergaminowe), są oprawy stylizowane na oprawy historyczne, są również oprawy nowoczesne. Niektóre bardzo oszczędne w stylistyce, niektóre wręcz przeciwnie, bardzo bogate w różnorodne detale. Wszystkie łączy jedno: potrzeba wielu godzin pracy i wielu lat praktyki, żeby osiągnąć takie efekty - dodaje mgr Katarzyna Kubiś.

Wystawa prezentowana jest w holu głównego gmachu Biblioteki, przy ul. Ratajczaka.

Fot. Martyna Płaczek

Agnieszka Książkiewicz