Złote Hipolity 2020

Prof. Hanna Suchocka oraz prof. Stefan Jurga zostali tegorocznymi laureatami Złotych Hipolitów. Zarówno była Premier RP, jak i były Rektor UAM zostali uhonorowani podczas kameralnej uroczystości Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, która odbyła się 18 grudnia 2020 r., w Sali Lubrańskiego UAM.

Statuetkę wręczał dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa, pomysłodawca Nagrody, a dyplom prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

Wyróżnienie otrzymują osoby, które trwale zapisały się w świadomości społecznej poprzez propagowanie postaw patriotycznych, szacunku do wartości pozytywistycznych i pracy organicznej. Złote Hipolity przyznawane są od 2001 r.

Laureatami Godności Wybitnej Osobistości w tym roku zostali także:  Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor, autor muzyki do filmów i spektakli teatralnych; Emilian Kamiński – aktor i reżyser, wokalista, pisarz (Warszawa); prof. Witold Modzelewski – prawnik, nauczyciel akademicki, Wiceminister Finansów 1992–1996; prof. Andrzej Nowak – historyk, sowietolog, publicysta, nauczyciel akademicki UJ w Krakowie, członek PAN; abp Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski; prof. Ewa Wycichowska – tancerka, choreograf, Dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego w latach 1988-2016.

Spośród nagrodzonych na gali obecni byli: prof. Stefan Jurga, prof. Ewa Wycichowska oraz prof. Andrzej Nowak.

fot. Przemysław Stanula

Przemysław Stanula