Data publikacji w serwisie:

Znamy laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza i nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka

Wiesław Myśliwski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza – ogłosiła w środę, 24 kwietnia Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej. Zaprezentowano też sylwetki nominowanych do drugiej części PNL – Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to: Tomasz Bąk, Mira Marcinów i  Dawid Szkoła. Uroczystość wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej odbędzie się 15 maja, o godz. 14:00 w Collegium Maius UAM.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

LAUREAT NAGRODY IM. ADAMA MICKIEWICZA

Wiesław Myśliwski – ur. w 1932 r. w Dwikozach pod Sandomierzem; prozaik, dramaturg, scenarzysta, redaktor. Jeden z największych żyjących pisarzy polskich.

NOMINOWANI DO NAGRODY-STYPENDIUM IM. STANISŁAWA BARAŃCZAKA

Tomasz Bąk – ur. w 1991 r. w Tomaszowie Mazwieckim, poeta. Dwukrotnie nominowany do nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Laureat Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego w 2011 za projekt tomu Kanada. Po ukazaniu się tomu Kanada otrzymał III nagrodę VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Złoty Środek Poezji" (2012) na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2011 oraz  Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2012 za debiut roku. W 2017 roku nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom [beep] generation i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom Utylizacja. Pęta miast (2019). Mieszka we Wrocławiu.

Mira Marcinów – ur. w 1985 r. w Szczecinku, filozofka i publicystka, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się filozofią psychiatrii i teorią szaleństwa, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa.

Dawid Szkoła - ur. w 1985 r. w Rzeszowie,  Absolwent, obecnie pracownik, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2015 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego obronił doktorat napisany pod kierunkiem prof. Andrzeja Zawady pt. Pomiędzy filozofią a stylem życia. Egzystencjalizm w polskiej prozie pokolenia ’56.

Fot. Przemysław Stanula, Michał Gąciarz, Jakub Winogrodzki

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048