Data publikacji w serwisie:

CZT UAM uruchamia produkcję przyłbic ochronnych

Współpraca nauki z gospodarką jest ważnym elementem wsparcia dla wszystkich instytucji, które ponoszą ciężar walki z epidemią. Centrum Zaawansowanych Technologii UAM podejmuje działania mające łączyć potencjał naukowy z gospodarką naszego regionu.

W ramach współpracy STER Instytut oraz Zespołu Hal Technologicznych Centrum Zaawansowanych Technologii UAM stworzono projekt innowacyjnej przyłbicy ochronnej. Przyłbica jest wykonana z tworzywa – poliamid-6 wzmocnionego włóknem szklanym. Dzięki czemu oprócz wysokiej wytrzymałości może być sterylizowana w warunkach szpitalnych. Dodatkowo nie wymaga użycia dużych ilości obecnie deficytowego materiału – elastycznej gumy. Powstanie projektu byłoby niemożliwe bez udziału i wsparcia kluczowego partnera CZT UAM – Ster Instytut i Ster Sp. z o.o. Technologowie i inżynierowie tych przedsiębiorstw na zlecenie CZT UAM optymalizowali projekt formy wtryskowej oraz wykonali jej konstrukcję. Produkcja przyłbic odbywa się w Zespole Hal Technologicznych CZT UAM z użyciem wtryskarki ENGEL. Zdecydowano się na zastąpienie druku 3D klasyczną metodą przetwórcza ze względu na skale przedsięwzięcia – urządzenie  może wytwarzać ponad 70 sztuk przyłbic na godzinę. Jest to odpowiednik blisko 150 drukarek 3D pracujących jednocześnie. Dodatkowo należy zaznaczyć, że używane tworzywo sztuczne jest krajowej produkcji (Grupa Azoty) a więc proces jest niezależny od dostaw surowców z zagranicy.

„W tym stadium rozwoju epidemii musimy wdrażać tradycyjne metody produkcji. Dzięki nim nasze przyłbice mogą zostać wyprodukowane na masową skalę,  tysiącach sztuk w skali tygodnia, z naszej kluczowej technologii jednak nie rezygnujemy – adaptery do masek będą nadal drukowane w technologii 3D dzięki czemu  mamy możliwość produkowana kilku różnych rodzajów dostosowanych do masek Drager, 3M czy Secura”  - komentuje dr hab. Robert Przekop prof. UAM, pomysłodawca i koordynator działania. Uzupełnieniem procesu jest cięcie osłony wykonanej z folii PET przekazanej nieodpłatnie do Centrum przez Grupę ERGIS która wspiera naszą akcję.  Należy dodać że proces obróbki folii jest również w znacznym stopniu zautomatyzowany, dzięki zaangażowaniu Pana Romana Marciniaka z Wydziału Chemii UAM, co w znacznym stopniu przyspiesza produkcję.

„To bardzo ważne, żebyśmy w dobie zagrożenia epidemicznego dostarczali środki niezbędne do poprawnego działania służby zdrowia oraz rozbudowywali krajową bazę procesów wytwarzania”. Dzięki środkom finansowym zapewnionym przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wsparciu przedsiębiorstw przyłbice są na bieżąco bezpłatnie  przekazywane do szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej” – podsumowuje prof. UAM dr hab. R. Przekop.

Zapraszamy do kontaktu podmioty, które możemy wesprzeć:

Bogna Sztorch, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Zaawansowanych Technologii, Zespół Hal Technologicznych mail : bognasztorch@gmail.com

zdjęcia: CZT, Facebook