Data publikacji w serwisie:

Naukowcy UAM chcą badać pandemię – konkurs NCN

O północy z wtorku na środę minął termin składnia wniosków w konkursie Narodowego Centrum Nauki pod hasłem. „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”. Konkurs skierowany był do badaczy, którzy mogą poszerzyć wiedzę na temat mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, sposobów diagnozy choroby, leczenia, zapobiegania oraz psychologicznych i społecznych skutków pandemii. Naukowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zgłosili aż 14 wniosków. Budżet tego konkursu wynosi 10 mln złotych, a zwycięzców poznamy za miesiąc.

Laureaci będą mogli prowadzić badania przez 18 miesięcy. Ich rezultaty będą natychmiast upowszechnione.

Zgodnie z założeniami konkursu, naukowcy zajmą się badaniami związanymi z:

  1. patofizjologią choroby, w tym takimi,które mogą przyczynić się do podjęcia prac nad przyszłymi strategiami terapeutycznymi lub metodami diagnostycznymi COVID-19;
  2. mechanizmami zakażania, w tym sposobami ochrony pracowników służby zdrowia;
  3. psychologicznymi i społecznymi skutkami pandemii i sposobami ich ograniczania (w tym polityką zdrowotną i organizacją opieki medycznej, etyką badań i opieki nad chorymi, społecznymi zachowaniami w pandemii).

Złożone wnioski dotyczą badań na wydziałach: Chemii, Biologii, Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Fizyki, Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Prawa i Administracji, Psychologii i Kognitywistyki, Socjologii oraz Centrum Zaawansowanych Technologii.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048