Dziś obchodzimy 106. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Wizyta Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu stała się bezpośrednim bodźcem tego zwycięskiego zrywu. Przypominamy historię nadania Paderewskiemu – wybitnemu Polakowi, współtwórcy II RP i muzykowi – doktoratu honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.
23 listopada 1924 roku w murach naszej Alma Mater pojawił się Ignacy Jan Paderewski. Równo sto lat temu wielki Polak odebrał tytuł honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. To jedna z najdumniejszych kart w dziejach naszej uczelni.
Starania o przyjazd Mistrza do naszego miasta trwały już jakiś czas. Młoda wówczas uczelnia w krótkim czasie od powstania zdołała już nagrodzić honorowymi tytułami kilku wybitnych mężów stanu. Wśród nich byli choćby Roman Dmowski czy Ferdynand Foch. Hołubiony i uwielbiany przez Wielkopolan Ignacy Jan Paderewski zasługiwał na zaszczytny tytuł jak nikt inny – co do tego nie było wątpliwości. Nie miała ich również Rada Naukowa Wydziału Filozoficznego, która 6 października 1924 postanowiła nadać Mistrzowi godność doktora honorowego z zakresu filozofii. Dwa dni później równie jednogłośnie tytuł zatwierdził Senat. Poznań mógł szykować się na kolejną wizytę tego, który okazał się iskrą zapalną zwycięskiego powstania.
Słowo stało się ciałem 23 listopada. Cichło właśnie ostatnie, 12. uderzenie dzwonu w ratuszowej wieży, gdy rozpoczęła się uroczystość w wypełnionej po brzegi Auli Uniwersyteckiej. „Przed Uniwersytetem oczekiwały przybycia p. Paderewskiego tłumy publiczności. Między krzesłami młodzież studencka w czapkach korporacyjnych i odznakach tworzyła szpaler – pisał »Dziennik Poznański«. – Na promocję przybyły najwybitniejsze osobistości ze świata naukowego, duchowieństwa, wojska, władz. Za chorążymi korporacyjnymi i członkami Senatu w beretach szedł J.M. Rektor Dobrzycki, prowadząc pod ramię pana Paderewskiego. Z balkonu popłynęły dźwięki Gaude Mater Poloniae wykonane przez chór męski Echa”.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Ignacy Paderewski czyli honoris causa dla Mistrza
Fot. Atelier Puciński