Data publikacji w serwisie:

Chór Kameralny UAM powraca na scenę!

Pandemia koronawirusa to czas wyjątkowo trudny dla muzyków. Świat jednak stopniowo powraca do normalności, a artyści wreszcie mogą stanąć na scenie i wystąpić przed żywą publicznością. Do koncertowania wrócił również Chór Kameralny UAM.

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu działa już niemal 30 lat (w przyszłym roku będzie obchodzić swój okrągły jubileusz). Został założony przez dyrygenta, specjalistę od emisji głosu, prof. Krzysztofa Szydzisza. Od 2003 r. asystentem dyrygenta, a od 2013 r. II dyrygentem jest dr Joanna Piech-Sławecka. Zespół tworzą studenci, absolwenci i pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni.

Repertuar chóru jest niezwykle różnorodny. Składają się na niego utwory a cappella oraz formy wokalno-instrumentalne wszystkich epok, m.in. dzieła renesansowe, utwory polichóralne, twórczość z okresu baroku, romantyzmu, standardy jazzowe i rozrywkowe, muzyka współczesna, filmowa, a nawet piosenki kabaretowe i szanty.

Chór Kameralny na scenie podczas Balkan Folk Fest

Chór Kameralny UAM podczas festiwalu Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria), 2012 r. (Źródło: Facebook Chóru Kameralnego UAM)

Chór występuje nie tylko podczas uroczystości i wydarzeń związanych z Uniwersytetem. Bierze udział również w wielu konkursach i festiwalach, podróżując po całym świecie. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat. Jest też laureatem przeglądów międzynarodowych, m.in. zdobył II miejsce w kategorii chórów młodzieżowych w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Euroradia „Let the Peoples Sing - Oslo'2009” oraz II miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas festiwalu Balkan Folk Fest (Warna, Bułgaria) w 2012 r.

Zespół współpracuje z wieloma znanymi muzykami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Do grona artystów, z którymi chór miał okazję działać na scenie lub w trakcie sesji nagraniowych, należą m.in. Susan Moninger, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Zbigniew Kozub, Zbigniew Łowżył, Bohdan Hołownia, a także The Hilliard Ensemble oraz orkiestra Sinfonia Varsovia.

Prof. Krzysztof Szydzisz i Paco Peña

Chórmistrz prof. Krzysztof Szydzisz w towarzystwie Paco Peña, jednego z czołowych gitarzystów flamenco na świecie (Źródło: Facebook Chóru Kameralnego UAM)

Od 1998 r. Chór Kameralny UAM jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Universitas Cantat”, dedykowanego chórom i orkiestrom uczelnianym. Festiwal odbywa się co 2 lata w Poznaniu, a każda edycja przyciąga chórzystów nawet z tak odległych zakątków świata jak Meksyk czy Ekwador.

Poniżej obejrzeć można podsumowanie ostatniej edycji festiwalu:

W dorobku zespołu znajduje się kilka płyt, m.in. Tobie i sobie śpiewam (2003), Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów (2005), Florilegium (2007), The Spirit of Tango. Misa a Buenos Aires (2014). Zapoznaj się z pełną dyskografią chóru

Obecnie chór powraca do prób i koncertów. 15 lipca br. po długiej przerwie miał okazję zaprezentować się na dziedzińcu Starego Ratusza w Gnieźnie w ramach cyklu „Wieczory z klasyką”.

Aby śledzić poczynania chórzystów, zapraszamy do polubienia ich profilu na Facebooku oraz odwiedzenia strony internetowej choir.amu.edu.pl.

Na koniec, w nawiązaniu do trwającego okresu wakacyjnego, zachęcamy do obejrzenia teledysku do utworu „No i jak tu nie jechać”, oczywiście w wykonaniu naszych chórzystów:

Chórowi Kameralnemu UAM życzymy dalszych sukcesów i możliwości jak największej ilości występów na żywo!

Miniaturka: fot. Przemysław Błoch