Data publikacji w serwisie:

„Ciemna strona nocy” – wykład otwarty w obserwatorium astronomicznym

Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu wykładów otwartych organizowanych przez Instytut Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki UAM.

Wykład pt. „Ciemna strona nocy” odbędzie się już 31 marca 2023 r. w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne, o godz. 19.00 oraz 20.30 (możliwość wyboru godziny w formularzu rejestracyjnym). Spotkanie poprowadzą: dr Justyna Gołębiewska, mgr Justyna Olszewska oraz mgr Karolina Dziadura.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu i zarejestruj się!

O wykładzie

Naturalny widok pięknie rozgwieżdżonego nieba i drogi mlecznej można zobaczyć już tylko w kilku miejscach na Ziemi. Na obszarach miejskich ten piękny obraz przyćmiewany jest każdej nocy przez latarnie uliczne, reklamy wielkoformatowe, rozświetlone biurowce, strefy przemysłowe. W tzw. parkach ciemnego nieba możemy zobaczyć (nieuzbrojonym okiem) ok. 7 tys. gwiazd. W miastach – poniżej 200. To wielki problem nie tylko dla naukowców (np. astronomów), pasjonatów astrofotografii, ale również dla wszystkich mieszkańców planety. Zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem (light pollution) to jeden z problemów rosnących w siłę wielkich aglomeracji. Można temu jednak przeciwdziałać!