Data publikacji w serwisie:

Dwieście lat „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

W 2022 roku przypada dwusetna rocznica wydania Ballad i romansów w pierwszym tomie Poezyj Adama Mickiewicza. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym poznamy bliżej Ballady i romanse, ich znaczenie dla literatury polskiej i europejskiej oraz samą epokę romantyzmu wraz z towarzyszącymi jej przemianami społecznymi, politycznymi i artystycznymi.

24 grudnia br., w dniu urodzin i imienin Mickiewicza, w podcaście Naukowa Dzielnica Przemek Stanula porozmawiał z prof. dr. hab. Jerzym Fiećko z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM o dwusetnej rocznicy Ballad i romansów Mickiewicza, jego utworze programowym Romantyczność i skrywanych w nim aluzjach. Podczas rozmowy profesor opowiedział o miejscu zbioru w twórczości Wieszcza, a także ciekawych okolicznościach jego powstania. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, podczas której usłyszymy także fragment poezji Mickiewicza.

Na wiosnę zapraszamy do udziału w konkursach:

  • recytatorskim,
  • oraz na najciekawszą interpretację dowolnego utworu ze zbioru Ballad i romansów w formie etiudy filmowej.

W maju zaprosimy Państwa na wykład Trzy spojrzenia na „Ballady i romanse”: topografia, zaświaty i gry literackie, który przeprowadzą profesorowie z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Jesienią odbędzie się Wielkie Czytanie Ballad i romansów z udziałem przedstawicieli naszej społeczności akademickiej, ale i świata kultury, samorządu i biznesu. Obchody dwusetnej rocznicy wydania Ballad i romansów zwieńczy listopadowe IV Sympozjum im. Zofii Trojanowiczowej – Narodziny romantyzmu w Polsce i na świecie.

O poszczególnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.