Data publikacji w serwisie:

Europejskie Targi Nauki już wkrótce w Poznaniu!

Plakat wydarzenia „Europejskie Targi Nauki” z hasłem „Nauka łączy, pomysły rozwijają”. Termin: 3–6 czerwca 2025, Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon nr 3. W tle stylizowana kula ziemska i geometryczne struktury. Organizatorzy: Grupa MTP i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partner: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Już za niecałe dwa tygodnie Poznań stanie się europejską stolicą nauki, innowacji i biznesu. W dniach 3–6 czerwca 2025 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Europejskie Targi Nauki – wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Grupy MTP.

Podczas wydarzenia swoją działalność zaprezentują instytuty badawcze, uczelnie wyższe, startupy technologiczne oraz inne organizacje związane z rozwojem nauki i technologii. W programie znajdą się seminaria, panele dyskusyjne oraz wystawy, które pokażą najnowsze osiągnięcia z obszarów takich jak nowoczesne technologie, zrównoważony rozwój, odnawialne źródła energii czy innowacje w sektorze medycznym.

Europejskie Targi Nauki mają stać się przestrzenią promocji osiągnięć polskiej nauki i technologii oraz miejscem dialogu między przedstawicielami nauki, biznesu i administracji publicznej. Inicjatorzy wydarzenia podkreślają, że Polska nauka musi działać na rzecz polskiego przemysłu, a komercjalizacja wyników badań i bliska współpraca z biznesem to kluczowe cele strategii ministerstwa.

Wśród zaplanowanych paneli znajdą się takie tematy jak m.in.:

  • „Strategiczne wdrożenia w praktyce: badania w służbie bezpieczeństwa i odporności państwa”. Dyskusja obejmie znaczenie badań i rozwoju na poziomie systemowym, podkreślając, w jaki sposób inwestycje w technologie mogą wzmacniać stabilność i bezpieczeństwo gospodarcze kraju.
  • Panel „Sztuczna czy naturalna inteligencja w medycynie: konkurencja czy koegzystencja?” obejmie zagadnienia dotyczące możliwych scenariuszy, wyzwań, wszelkich za i przeciw, które rodzi w nas wizja rządzącej światem inteligencji innej niż nasza własna. Choć na wzór naszej stworzona.
  • Pod hasłem „Miejsce doktorantów w systemie nauki i szkolnictwa wyższego oraz problem finansowania ich badań” odbędzie się panel poświęcony roli doktorantów w systemie nauki i szkolnictwa wyższego, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań, z jakimi mierzą się młodzi naukowcy w trakcie realizacji kariery naukowej.

Centralnym punktem wydarzenia będzie strefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otoczona stoiskami instytutów badawczych, uczelni oraz startupów, prezentujących swoje innowacje i osiągnięcia.

Na targach zaprezentuje się także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wg Rektorki prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej, inicjatywa ta wpisuje się również w szerszy kontekst współpracy międzynarodowej: – Europejskie Targi Nauki to okazja, aby nasza uczelnia, jako współorganizator, wykorzystała swoje doświadczenie kongresowe, wspierając rozwój współpracy między środowiskami akademickimi, badawczymi i biznesowymi na arenie międzynarodowej – mówi prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Targom towarzyszyć będzie wystawa prezentująca przykłady badań i projektów realizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz centra ogólnouniwersyteckie. Pokazują one wkład, jaki naukowczynie i naukowcy UAM wnoszą do rozwoju społeczeństwa, kultury, technologii oraz podniesienia dobrostanu człowieka.

Więcej informacji, w tym program wydarzenia, znajdziesz na stronie internetowej Europejskich Targów Nauki: Europejskie Targi Nauki 2025 | ITM Europe


Zadanie jest finansowane w ramach dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.