Data publikacji w serwisie:

Grudniowe wydanie miesięcznika „Życie Uniwersyteckie”

Życie Uniwersyteckie – polecamy ostatni numer 2021 roku. Głównym tematem wydania jest polityka grantowa. Zdaniem prof. Jerzego J. Langera wobec niskiej efektywności wnioskowania system grantowy trudno nazwać finansowaniem nauki. Zapraszamy do dyskusji!

Oddajemy głos młodym badaczkom – takim, które osiągnęły znaczące sukcesy jak dr Honorata Hafke-Dys, współtwórczyni StethoMe czyli pierwszego domowego stetoskopu medycznego czy też dr Bogna Sztorch, pierwsza kobieta i najmłodsza z laureatów konkursu Lider z CZT UAM, która udoskonala tworzywa termoplastyczne wykorzystywane w technologii 3D; jak również studentkom: Annie Czombik (Wydział Chemii) i Kindze Zawadzie (Wydział Psychologii i Kognitywistyki), zdobywczyniom Studenckiego Lauru.

Piszemy o dr. Andrzeju Marcu, który jest autorem jednej z najlepszych książek roku, laureacie Nagrody Specjalnej Identitas. Publikacja filozofa „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata” przekonuje, że koniec świata już się wydarzył, czas odetchnąć z ulgą i zacząć myśleć o przyszłości.

O nadchodzącej ewaluacji pracy uczelni wyższych rozmawiamy z prof. Maciejem Michalskim, pełnomocnikiem rektora UAM ds. ewaluacji. Przedstawiamy raport z monitoringu warunków pracy i równego traktowania na UAM, z którego wynika, że co dziesiąty/a badany/a naukowiec/naukowczyni doświadczył/a mobbingu. O dokonaniach Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego, które obchodzi 20. rocznicę istnienia, mówi jego szef prof. Tomasz Goslar.

Przedstawiamy sylwetki m.in.: prof. Jędrzeja Stępaka z WSE, artysty przestrzeni, znanego zarówno w kraju, jak i zagranicą, twórcy największego kosza wiklinowego na świecie, „łowcy” młodych talentów i prof. Karoliny Ruty-Korytowskiej z WFPiK, zwyciężczyni w mistrzostwach Polski w duathlonie.

Więcej ciekawych materiałów o naukowcach, naukowczyniach, wydarzeniach uniwersyteckich w grudniowym numerze miesięcznika Życie Uniwersyteckie:

Życie Uniwersyteckie nr 12/2021

Okładka ŻU - grudzień 2021

Pobierz najnowszy numer