Data publikacji w serwisie:

Inauguracja Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Grafika promocyjna XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Na grafice uchylone drzwi przypominające książkę.

Już jutro, 8 maja, startuje Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Biblioteka. Lubię tu być”. Na wydarzenia inaugurujące obchody zaprasza Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

8 maja o godz. 12:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Książki i kreski – dialog przestrzeni. Urban sketching – sztuka bycia tu i teraz”. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną prace rysunkowe członków grupy Urban Sketchers, którzy w lutym i kwietniu starali się uwiecznić w swoich szkicownikach piękne wnętrza Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Wystawie towarzyszyć będzie wyjątkowy wykład poświęcony międzynarodowemu ruchowi artystycznemu Urban Sketchingu, który łączy tysiące ludzi z całego świata. Spotkanie poprowadzi Justyna Wojnowska – urban sketcherka i organizatorka wydarzeń artystycznych, która od lat tworzy w podróży i z pasją opowiada o swojej przygodzie z miejskim szkicowaniem. Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzą się:

  • czym jest urban sketching i dlaczego stał się ruchem o globalnym zasięgu
  • jak wygląda międzynarodowe Sympozjum Urban Sketchers i dlaczego w 2025 roku odbędzie się ono właśnie w Poznaniu,
  • jakie są niezbędne narzędzia i materiały, by rozpocząć przygodę ze szkicowaniem w terenie – bez stresu i bez zbędnych kosztów,
  • będzie można zajrzeć do autentycznych szkicowników autorki i zobaczyć, jak wygląda miejski dziennik prowadzony na żywo,
  • oraz zadać wszystkie pytania i otrzymać praktyczne wskazówki od osoby, która łączy pasję do rysowania z doświadczeniem w edukacji i organizacji wydarzeń międzynarodowych.

To spotkanie dla wszystkich – niezależnie od poziomu zaawansowania. Jeśli lubisz rysować, obserwować, podróżować, dokumentować rzeczywistość albo po prostu szukasz inspiracji.

W tym samym dniu o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Marchlewiczem wokół książki „Od Townsona do Conradów. Brytyjczycy w Tatrach i o Tatrach w długim wieku dziewiętnastym” – nowej pozycji wydanej przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

O książce: Wkład mieszkańców Wysp Brytyjskich w eksplorację Tatr jest powszechnie znany. Wystarczy wspomnieć Johna Balla czy wymienionego w tytule książki Roberta Townsona – prekursorów współczesnego taternictwa. Jednak Brytyjczycy pod Tatrami to nie tylko wspinacze, lecz także turyści, którzy w swoich podróżach po Europie odwiedzali egzotyczne dla nich rejony najwyższych gór Karpat, poznawali lokalną kulturę i przyrodę. Wszyscy ci podróżnicy zostawili wiele ciekawych dokumentów, tekstów i dzieł sztuki, z których autor niniejszej książki utkał niezwykłą opowieść o Tatrach przełomu wieków XIX i XX. Tym ciekawszą, że pisaną z zupełnie innej perspektywy, niż zwykliśmy jako Polacy przyjmować.

Zobacz pełny program XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Przypominamy również o wydarzeniach organizowanych przez biblioteki jednostek organizacyjnych: XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w bibliotekach jednostek organizacyjnych UAM „Biblioteka. Lubię tu być”