Data publikacji w serwisie:

Jesienne spacery w Ogrodzie Botanicznym UAM

Ogród Botaniczny UAM to doskonałe miejsce na jesienne spacery. Zapraszamy do odkrywania roślinnych skarbów zgromadzonych w tym niezwykłym miejscu.

Jesień to czas, kiedy można obserwować przygotowania większości  roślin do spoczynku zimowego m.in. poprzez zrzucanie liści. Proces ten rozpoczyna się od rozkładania chlorofilu (zielonego barwnika pochłaniającego energię słoneczną) w liściach. Następstwem tego zjawiska jest wysuwanie się na pierwszy plan innych barwników, które wcześniej były niewidoczne - to karotenoidy i ksantofile - barwniki odpowiadające za kolory liści od złocistych do pomarańczowych. Rośliny liściaste w okresie jesiennym wytwarzają także antocyjany, które odpowiadają  za wybarwianie się liści na kolor różowy i czerwony.

Kolorowe liście w Ogrodzie Botanicznym UAM można podziwiać w:

Październiku

poniedziałek - piątek 10:00 - 17:00
sobota - niedziela 9:00 - 17:00

Listopadzie

poniedziałek - piątek 10:00 - 15:00
sobota - niedziela 9:00 - 15:00


Ogród Botaniczny UAM znajduje się na poznańskich Jeżycach i zajmuje powierzchnię 21,94 ha, na której zgromadzono ponad 7000 gatunków, podgatunków i odmian roślin z niemal wszystkich stref klimatycznych Ziemi. Rośliny rozmieszczono w 7. działach, Alpinarium i zespole szklarni.

Zobacz mapkę ogrodu

Odwiedzając Ogród Botaniczny UAM pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa związanych z walką z koronawirusem.