Data publikacji w serwisie:

Jest już majowe Życie Uniwersyteckie

Strategia UAM na kolejną dekadę, awans uczelni w prestiżowych rankingach, rozmowa z laureatką nagrody PAN - to tylko niektóre z tematów, o których piszemy w majowej odsłonie miesięcznika Życie Uniwersyteckie.

Prorektor prof. Przemysław Wojtaszek pisze o Strategii UAM na lata 2020-2030. W kwietniu trwały konsultacje nad dokumentem, który został opracowany przez niemal 60-osobowy zespół. Każdy mógł zgłosić uwagi poprzez formularz w Intranecie lub drogą mailową.

Ważnym tematem majowego numeru są globalne rankingi i pozycja, jaką w nich zajmuje UAM. Prorektor prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk pisze m.in o pracach, zespołu ds. rankingów, powołanego do jak najlepszego przygotowania danych z uczelni pobieranych przez instytucje rankingowe. Przedstawiamy metodologię oceny prestiżowych rankingów z tzw. Big-4 Group. Prof. Marek Kwiek przekonuje, dlaczego warto być w globalnej superlidze uczelni czyli wśród 1000 najlepszych uczelni na świecie.

Prezes Fundacji Perspektywy Waldemar Siwiński mówi o założeniach dwuletniego projektu doskonałości akademickiej “International Visibility Project”, w którym UAM bierze udział. Program jest realizowany w ramach ministerialnego programu Dialog

Michalina Łabiszak z Centrum Marketingu prezentuje kryteria oceny Times Higher Education, w którym nasz Uniwersytet zadebiutował w tym roku. To specyficzny ranking, który ocenia uczelnie wyższe przez pryzmat realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Prof. Andrzej Mizgajski z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej omawia specyfikę rankingu UI Green Metrics oceniającego, w jakim stopniu infrastruktura, zarządzanie i aktywność naukowo-dydaktyczna uniwersytetów są przyjazne środowisku przyrodniczemu.

O tajemniczych roślinach - wątrobowcach, żywych skamieniałościach mówi prof. UAM Katarzyna Buczkowska-Chmielewska. Rozmawiamy z dr Dorotą Masłej z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej laureatki prestiżowej nagrody PAN za książkę dotyczącą „kazań augustiańskich”.

Dr Anna Broszkiewicz oraz mgr Bas van der Ham z Wydziału Anglistyki pomysłodawcy i koordynatorzy TELL, które oferuje wsparcie dla studentów różnych filologii na UAM wyjaśniają, na czym polega ich projekt, a prof. Piotr Pawluć opowiada o kierowaniu szkołą doktorską w dobie pandemii.

Historycy sztuki ratują design konserwując meble pochodzące z XX wieku. O inicjatywie mówią dziekan prof. UAM Michał Mencfel i prof. UAM Piotr Korduba. Uznany popularyzator fizyki prof. Henryk Drozdowski dzieli się swoimi doświadczeniami z wieloletniej kariery, a prof. UAM Wojciech Otto zapowiada nie lada niespodziankę na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej.

To tylko wybrane artykuły z majowego numeru miesięcznika Życie Uniwersyteckie. Zapraszamy do zapoznania się z całością na Uniwersyteckie.pl.