Zapraszamy do zapoznania się z treścią listu JM Rektorki UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej oraz Prorektorki ds. nauki prof. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk ws. opublikowanych rekomendacji językowych.
Szanowni Państwo,
Droga Społeczności Akademicka Naszego Uniwersytetu,
Chcemy, aby UAM był miejscem, w którym respektuje się różnorodność i praktykuje równość płci. Różnorodność sprzyja rozwojowi intelektualnemu, nowoczesnemu kształceniu i społecznemu dobrostanowi. Zasad równości możemy przestrzegać w naszych codziennych interakcjach. Ważną rolę odgrywa przy tym sposób, w jaki się komunikujemy. Za pomocą języka identyfikujemy ludzi, możemy okazywać im szacunek i empatię albo też ich dyskryminować i wykluczać.
Dlatego właśnie międzywydziałowy zespół przygotował materiał zatytułowany „JĘZYK RÓWNOŚCIOWY W UAM W POZNANIU Rekomendacje dla społeczności akademickiej ze szczególnym uwzględnieniem równości płci”.
Rekomendacje są rodzajem poradnika językowego stanowiącego praktyczną pomoc we wdrażaniu języka równościowego w naszym codziennym życiu uniwersyteckim i mają służyć wszystkim osobom pracującym i studiującym w UAM. Zawierają one szereg użytecznych przykładów pokazujących, że język można i warto zmieniać, by wyrazić to, co dla nas ważne. Popieramy tę inicjatywę i dołożymy wszelkich starań, by stworzyć bezpieczną przestrzeń dla tego procesu zmian.
Zadbajmy o to, by łączyły nas słowa. Polecamy uważną lekturę!
Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska
Prorektorka ds. nauki prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk
Pobierz publikację: „JĘZYK RÓWNOŚCIOWY W UAM W POZNANIU Rekomendacje dla społeczności akademickiej ze szczególnym uwzględnieniem równości płci” (.pdf)