Ośrodek Kultury Austriackiej UAM oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie zapraszają na wykład pt. „Kobiety w Wiedeńskim Instytucie Radowym”, który wygłosi prof. Tomasz Pospieszny z Wydziału Chemii UAM. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia i będzie transmitowane za pośrednictwem kanału YouTube.
W 1910 roku ukończono w Wiedniu budowę pierwszego na świecie Instytutu Radowego (niem. Institut für Radiumforschung). Do końca 1910 roku fizycy z instytutu wiedeńskiego byli już uznawani za czołowych uczonych w europejskiej grupie badającej radioaktywność. Pracę wykonywało tam wiele kobiet, których osiągnięcia naukowe były na najwyższym poziomie. Wykład przedstawi historię niektórych z nich.
Termin: Czwartek, 28 kwietnia 2022 o godz. 18.00
Miejsce: Ośrodek Kultury Austriackiej UAM, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań (wstęp wolny)
Link do transmisji wykładu na kanale na YouTube: https://youtu.be/05Q5riIGbTQ
Link do wydarzenia na Facebooku: Wykład prof. T. Pospiesznego "Kobiety w Wiedeńskim Instytucie Radowym" | Facebook
O wykładowcy
Tomasz Pospieszny, profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Autor książek poświęconych historii nauk przyrodniczych, w tym szczególnie dokonaniom kobiet: Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie (2015), Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej (2016), Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie (2017), Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla (2019), Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce (2020). Twórca autorskiego cyklu wykładów akademickich Piękniejsza strona nauki (2018).