Data publikacji w serwisie:

Kolekcja Muzeum Ziemi UAM w wirtualnej odsłonie

W związku ze stanem epidemii Muzeum Ziemi UAM nadal pozostaje zamknięte. By umożliwić choć częściowy dostęp do kolekcji, muzeum na swojej stronie internetowej opublikowało informacje o poszczególnych okazach wraz ze zdjęciami i ciekawostkami na ich temat.

Muzeum Ziemi UAM zostało powołane w 2009 r. Mieści się na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych przy ul. Bogumiła Krygowskiego 10 w Poznaniu.

Wśród eksponatów muzeum odnaleźć można m.in. skamieniałości zwierząt z czasów pierwszych dinozaurów, kolekcję meteorytów, w tym ważący 261 kg fragment meteorytu Morasko, setki skał i minerałów, niezwykle bogatą kolekcję polskich agatów oraz… zęby zwierząt sprzed milionów lat!

Od połowy 2012 r. częścią muzeum jest lapidarium – ogród skalny znajdujący się na terenach zielonych przy Instytucie Geologii UAM. Wystawiono w nim eksponaty obrazujące sposób wykorzystania kamieni w architekturze, rzeźbie oraz w budownictwie.

Poniżej prezentujemy przykładowe okazy muzealne wraz z ich opisem, zachęcając tym samym do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Ziemi UAM, która cały czas uzupełniana jest o nowe zdjęcia i ciekawostki dotyczące eksponatów.

Kamień amazoński

Kamień amazoński

Amazonit (nazywany też kamieniem amazońskim) jest jedną z odmian skaleni, czyli minerałów budujących największą część skorupy ziemskiej. Choć są one tak popularne, to sam amazonit jest uważany za kamień ozdobny lub półszlachetny. Zawdzięcza to swojej ciekawej barwie, przerastającym go wrostkom, a także faktowi, że wśród powszechnie występujących skaleni spotykany jest on stosunkowo rzadko.

Dowiedz się więcej

Miedź rodzima

Miedź rodzima

Polska posiada jedne z największych złóż miedzi na świecie. Miedź ukryta jest najczęściej w minerałach kruszcowych, będących z reguły siarczkami miedzi oraz innych metali. Tylko niecały procent światowych zasobów to czysta miedź, nazywana rodzimą. Okaz ze zdjęcia (mający wysokość około 6 cm) to właśnie miedź rodzima, pochodząca ze złóż w stanie Michigan w USA. Tamtejsze zasoby, choć znaczące, ustępują polskim złożom z Dolnego Śląska.

Dowiedz się więcej

Największy rekin i jego zęby

Ząb rekina

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wymarłych zwierząt jest gigantyczny rekin – megalodon (a właściwie Carcharocles megalodon). Pojawił się on kilkanaście milionów lat temu, w morzach epoki mioceńskiej. Największe osobniki dorastały ponad 15 metrów długości, a ich zęby miały do 20 centymetrów! Kilka takich zębów, w tym jeden o długości 7 centymetrów (na zdjęciu), znajduje się w kolekcji muzeum. Dzięki nim megalodon – największa drapieżna ryba w historii – mógł z powodzeniem polować nawet na wieloryby.

Dowiedz się więcej

Poznaj więcej ciekawych eksponatów – odwiedź stronę internetową Muzeum Ziemi UAM!