Data publikacji w serwisie:

Książka hebrajska – spotkanie z prof. Hanną Zaremską

Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zapraszają na spotkanie pt. „Książka hebrajska”, które odbędzie się 4 grudnia o godz. 13.00 w Czytelni NOVA (BUP, ul. F. Ratajczaka 38/40). W ramach wydarzenia uczestnicy wysłuchają wykładu prof. Hanny Zaremskiej z Instytutu Historii PAN.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa wybranych judaików ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Na wystawie zaprezentowane będą eksponaty związane przede wszystkim z książką hebrajską. Obiekty wybrano z kolekcji zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu: Rękopisów, Starych Druków i Regionalnego Zasobu Bibliotecznego.

Zobaczymy m.in. fragment zwoju Tory, szczątki średniowiecznych hebrajskich rękopisów wykorzystanych jako makulatura introligatorska oraz fragmenty unikatowych starych druków wydanych w Krakowie i Żółkwi. Prezentowane będą także książki stanowiące pozostałość po zniszczonych w czasie II wojny światowej bibliotekach: Żydowskiego Seminarium Teologicznego Fundacji Fränkla we Wrocławiu oraz Głównej Biblioteki Judaistycznej w Warszawie przy ul. Tłomackie. Wystawa wzbogacona będzie o fotografie i pocztówki z XIX i XX w. z widokami wielkopolskich i poznańskich synagog.