Data publikacji w serwisie:

Kwietniowe Życie Uniwersyteckie: Razem dla Ukrainy

Tematem przewodnim najnowszego wydania miesięcznika UAM jest wojna w Ukrainie. Cztery strony poświęcone zostały zmarłemu w marcu Rektorowi prof. Stefanowi Jurdze. Zachęcamy do pobrania numeru już teraz w wersji elektronicznej.

Od tygodni żyjemy w cieniu wojny za naszą wschodnią granicą. Dzień 24 lutego zmienił losy świata, zachwiał naszą wiarą w to, że po doświadczeniach faszyzmu i stalinizmu Europa stała się miejscem bezpiecznym, bo wyciągnęła lekcję z doświadczeń historii – pisze w artykule otwierającym numer Rektor prof. Bogumiła Kaniewska oddając nastrój i myśli wielu z nas.

Polecamy wywiad z prof. Katarzyną Waszyńską z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki o pomocy i samopomocy w obliczu stresu i traumy, powodowanych wojną, a także opowieści naszych ukraińskich przyjaciół o ich ojczyźnie. Dr hab. Olena Klenina z Wydziału Historii, dr Kostiantyn Mazur z Sekcji Współpracy Międzynarodowej, dr Olena Kowalewska, prof. Jarosław Poliszczuk z Wydziału Neofilologii, Valerii Myndrul z Centrum NanoBioMedycznego oraz studenci, absolwenci i emerytowani pracownicy UAM dzielą się swoimi przemyśleniami na temat wojny, która dotknęła Ukrainę.

Ukraińcy, wkrótce po 1991 r., kiedy odzyskali niepodległość, szybko zrozumieli, że ta niepodległość będzie trudna – dr Ryszard Kupidura z Zakładu Ukrainistyki udzielił nam wywiadu, w którym wyjaśnia, jak zmieniała się i rozwijała tożsamość narodowa Ukraińców w ostatnich 30 latach.

Prof. Jacek Pyżalski z Wydziału Studiów Edukacyjnych pisze o wyzwaniu, jakim jest dla polskiego państwa edukacja dzieci uchodźców z Ukrainy, natomiast dr Łukasz Małecki z Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej o specyfice języka i kultury ukraińskiej. Współczesne badania dowodzą, że ukraińskiemu blisko nie tyle do języka rosyjskiego co do białoruskiego, polskiego, czeskiego.

Dr Jacek Raubo z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa przekonuje, że rosyjska agresja stanowi punkt odniesienia dla naszego bezpieczeństwa, dając przede wszystkim cenne i jednocześnie brutalne doświadczenie w zakresie budowania systemowej odporności państwa. Jak radzić sobie z rosyjską dezinformacją radzi prof. Szymon Ossowski z WNPiD.

Życie Uniwersyteckie nr 4/2022

Okładka kwietniowego wydania ŻU

Pobierz najnowszy numer