Data publikacji w serwisie:

Kwietniowy numer „Życia Uniwersyteckiego”

Na stronie www.uniwersyteckie.pl jest już dostępny najnowszy numer „Życia Uniwersyteckiego” – kwiecień 2024, zachęcamy do czytania.

– Rozwój kadry naukowej ze szczególnym uwzględnieniem młodych naukowców, aktualizacja programu ID-UB, spójna polityka naukowa oraz praca nad rozwojem szkół doktorskich – oto niektóre z priorytetów, jakie nakreśla JMR prof. Bogumiła Kaniewska. Pani rektor potwierdziła już oficjalnie, że wystartuje w wyborach na drugą kadencję rektorską. W numerze publikujemy rozmowę „Choć nie wszystko się udało, to udało się dużo więcej”, w której podsumowuje minioną kadencję. Wśród zapowiadanych zmian między innymi ta dotycząca zespołu rektorskiego.

W tym wydaniu otwieramy cykl poświęcony uniwersyteckim centrom. Jako pierwsze zaprezentuje się na naszych stronach Centrum Zaawansowanych Technologii.

Na Wydziale Biologii rozpoczęły się prace nad utworzeniem pierwszego w Polsce supernowoczesnego Centrum Krioobrazowania (Cryo-Imaging Centre). Szefem zespołu projektowego jest prof. UAM Sławomir Samardakiewicz. O projekcie piszemy w artykule „Centrum Krioobrazowania. Nowy wymiar mikroskopii”.

SoilSpot – to trzeci spin-off, który powstał na UAM. Główną ideą spółki jest wprowadzenie na rynek geologiczno-inżynierski autorskich rozwiązań dotyczących zintegrowanych modeli podłoża budowlanego. Prezeską projektu jest dr inż. Katarzyna Stefaniak, wspiera ją prof. UAM inż. Jędrzej Wierzbicki z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych.

– Zbrodnia zaczyna się w szkole – mówi dr Małgorzata Wosińska, antropolożka ludobójstwa i psychotraumatolożka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii. Swój doktorat naukowczyni poświęciła zbrodni ludobójstwa w Rwandzie.

Czy rozgrywki w Counter Strike mogą pojawić się na igrzyskach olimpijskich? Na to pytanie odpowiada dr Maciej Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki w rozmowie „Pozytywnie o e-sporcie”.

Doktor Aneta Judzińska z Wydziału Studiów Edukacyjnych interesuje się kobietami pracującymi w wojsku i służbach mundurowych. Jak dotąd powstało niewiele badań dotyczących tej grupy. Wynika to między innymi z faktu, że instytucje te są trudno dostępne dla naukowców. Zapraszamy do zapoznania się z rozmową „Od żołnierek wymaga się więcej”.

W numerze przeczytacie państwo także: wywiad z Karolem Wapniarskim, studentem Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych, który w rekordowym czasie zamierza ukończyć studia magisterskie. Głos zabierze również prof. Jerzy Marian Brzeziński z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki, wypowiadając się na temat „Ustawy 2.0”.

A na koniec na zimowe grzybobranie zabierze nas prof. UAM Łukasz Kaczmarek z Wydziału Biologii.

Zapraszamy do lektury!

Życie Uniwersyteckie nr 4/2024

Okładka kwietniowego wydania Życia Uniwersyteckiego. Na okładce prof. Bogumiła Kaniewska

Pobierz najnowszy numer