Data publikacji w serwisie:

Lutowe wydanie „Życia Uniwersyteckiego”

Najnowszy numer „Życia Uniwersyteckiego” – wydanie luty 2022 – poleca się do czytania! Miesięcznik jest już dostępny dla czytelników, szukajcie go stronie internetowej: uniwersyteckie.pl, a także, już niebawem, na własnym biurku...

Mówi się idzie luty podkuj buty, a tymczasem nowy numer „Życia Uniwersyteckiego” aż kipi od tematów – wszystkie gorące. Wątkiem przewodnim tego wydania jest wsparcie psychologiczne na UAM.

- Po pierwszym lockdownie z powodu pandemii polepszenie jakości i dostępności szeroko rozumianej pomocy i wsparcia psychologicznego dla całej społeczności akademickiej stało się jednym z ważnych zadań, jakie wyznaczyły władze uczelni - mówi prof. Lidia Cierpiałkowska, pełnomocniczka rektora ds. wsparcia psychologicznego. W rozmowie pt. „Po pierwsze: pomagać!” Pani Profesor omawia koncepcję wsparcia psychologicznego dla studentów i pracowników UAM.

Działająca na UAM Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego od jesieni zeszłego roku zyskała dwóch nowych etatowych pracowników. Agata Kaźmierska, nowa kierowniczka Poradni, wraz z Elżbietą ŻurkiewiczMarią Rutą-Piosik przedstawiają różnorodne formy wsparcia. Szczegółów szukajcie w tekście „Psychologiczna pomoc wszechstronna”. „W stałym kontakcie” – deklaruje Anna Rutz, omawiając paletę usług przygotowaną przez Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

W numerze znajdziecie też Państwo wyniki ankiety „Zdrowie psychiczne studentów i preferowane formy pomocy”, która przeprowadzona została w ubiegłym roku.

„Po CSI Nowy Jork czas na CSI Poznań” – prof. Krzysztof Jassem z Wydziału Matematyki i Informatyki opowiada o powołanym właśnie na UAM Centrum Sztucznej Inteligencji.

Zdarza się, że amatorzy i profesjonaliści łączą siły, by odkryć coś wyjątkowego. Tak właśnie jest w przypadku „łowców mrozu” i dr. Bartosza Czerneckiego z UAM, którzy zamierzają udowodnić naukowo, że polski biegun zimna znajduje się w tatrzańskim masywie Czerwonych Wierchów. O tym wszystkim przeczytacie Państwo w artykule: „W pogoni za mrozem”.

„Nowa era humanistyki z DARIAH” – prof. Katarzyna Klessa przedstawia możliwości, jakie dzięki konsorcjum DARIAH zyska nasza uczelnia. Na UAM powstaje właśnie infrastruktura cyfrowa dla humanistyki, która wzmocni potencjał badawczy uniwersytetu.

Ponad to:

Dr Marcin Hermanowski z Wydziału Socjologii UAM, przedstawia kulisy pracy psychoterapeutek i psychoterapeutów w Polsce. Prof. Sylwia Izabella Schab odkrywa „na nowo”  historię Ingeborgi Stemann, pierwszej lektorki języka duńskiego na Uniwersytecie Poznańskim, a prof. UAM Aleksandra Lis-Plesińska, ubiegłoroczna laureatka nagrody PPNT „Doskonałość w Nauce – Użyteczność w Praktyce”, mówi o swoim zamiłowaniu do nowych technologii.

W tym numerze przeczytacie też Państwo garść wybranych opinii, które napłynęły do redakcji po publikacji w grudniowym wydaniu „Życia Uniwersyteckiego” artykułu prof. Jerzego J. Langera z Wydziału Chemii UAM na temat polityki grantowej w Polsce. Głos zabrali m.in. prof. Łukasz D. Kaczmarekdr Maciej Behnkeprof. Jarosław Wojciech Kłos, dr Adam Gendźwiłłdr hab. inż. Maciej Komosiński i wielu innych, którzy gorąco komentowali temat na profilu Facebookowym „Życia Uniwersyteckiego”.

Zapraszamy do lektury!

Życie Uniwersyteckie nr 2/2022

Okładka lutowa ŻU

Pobierz najnowszy numer