Data publikacji w serwisie:

Majowe wydanie „Życia Uniwersyteckiego”

Zwyczajem stało się, że w ostatni poniedziałek miesiąca prezentujemy najnowsze wydanie „Życia Uniwersyteckiego”. Tradycji zatem niech stanie się zadość: świeżutki numer naszego miesięcznika jest już dostępny na stronie: uniwersyteckie.pl do po-brania i po-czytania.

Numer otwiera rozmowa z prof. Zbigniewem Szmytem z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM, tegorocznym laureatem Nagrody im. Prof. T. Kotarbińskiego za książkę „Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej”. Pan Profesor opowiada nam o swoich licznych podróżach na Wschód, dzieli swoimi fascynacjami tą częścią świata… a także wyjaśnia, dlaczego zapisał się do klubu bokserskiego na targu mięsnym w Ułan Bator.

„Tam i z powrotem (z ERC)”… i dr hab. Kingą Kamieniarz-Gdulą z Wydziału Biologii. Laureatka prestiżowego grantu European Research Council (ERC) na stronach majowego ŻU wyjaśnia powody dla których po 13 latach pobytu na zagranicznych uczelniach powróciła do kraju kontynuując w swojej Alma Mater badania naukowe. Pani doktor podpowiada też, jak odnieść sukces w europejskich konkursach grantowych.

– Naszym podstawowym zadaniem jest udzielanie psychologicznego wsparcia studentom z dodatkowymi potrzebami edukacyjnymi, którzy mierzą się z trudnościami w studiach, wynikającymi z niepełnosprawności, ze złego stanu zdrowia lub w związku z nieneurotypowością (w spektrum autyzmu) – mówi Szymon Hejmanowski, konsultant ds. trudności w procesie studiowania.

Po raz kolejny wracamy do tematu związanego ze wsparciem psychologicznym. Jak się okazuje, w ostatnich miesiącach coraz więcej osób zwraca się o pomoc, sygnalizując trudności natury psychicznej.

A ponadto w numerze piszemy o sukcesie prof. Piotra Nawrota w Boliwii. Dr Ditta Kicińska z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych opowiada o wyprawach w Góry Przeklęte w Czarnogórze, a prof. Mikołaj Olejniczak z Pracowni Biochemii RNA dzieli się z nami tajemnicami RNA bakterii.

„Tylko w parze” deklarują: dr Leonor Sagermann Bustinza oraz dr Dominika Dziubała-Szrejbrowska z Instytutu Filologii Romańskiej. Panie na łamach naszego miesięcznika dzielą się swoimi doświadczeniami w związku z ukończeniem projektu COIL.

„Walka o wodę” to tytuł artykułu poświęconego badaniom dra hab. Damiana Łowickiego z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Naukowiec przygotowuje plany adaptacji do zmian klimatu dla metropolii Poznań oraz aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

Antropolożka, prof. UAM Natalia Bloch, jest laureatką nagrody za Badanie Antropologiczne Roku 2021. W nagrodzonej książce: „Encounters across Difference. Tourism and Overcoming Subalternity in India” Pani Profesor powraca do swoich ulubionych tematów z trochę innej perspektywy, biorąc na warsztat antropologa przemysł turystyczny.

Olga Kotyk, studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej, znalazła się na liście magazynu Forbes w gronie 25 najbardziej wpływowych osób poniżej 25 roku życia! Jest też i u nas. W rozmowie z Krzysztofem Smurą opowiada m.in. o istocie dobroczynności.

A na koniec Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wyjaśnia dlaczego nadal ciekawi go: „Co jest za tą górką”?

Życie Uniwersyteckie nr 5/2022

Okładka majowego ŻU

Pobierz najnowszy numer