Data publikacji w serwisie:

Marcowe wydanie „Życia Uniwersyteckiego”

Najnowsze wydanie miesięcznika UAM już do pobrania w PDF-ie a niebawem na uczelnianych biurkach. W tym miesiącu Życie Uniwersyteckie otwiera prof. Grażyna Liczbińska tematem „Od cholery do cholery”. Profesor z Wydziału Biologii niegdyś przechorowała cholerę w slumsach Kalkuty, a teraz realizuje grant o niej w Poznaniu.

Profesor Tomasz Polak, dawniej Tomasz Węcławski, w materiale „Pustka katedr” opowiada o swojej najnowszej pracy „System kościelny, czyli przewagi pana K.”

Gdy byłem członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, uczestniczyłem w obradach nad dokumentem o tzw. grzechach Kościoła - wspomina. – Pojawiła się tam teza, że Kościół pozostaje święty, nawet jeśli jego członkowie nie są święci. Postawiłem, wydawało mi się, oczywiste pytanie, czy gdyby wszyscy członkowie Kościoła byli niemoralni, to czy Kościół pozostałby święty? Trzydziestu teologów z całego świata pod przewodnictwem jeszcze kardynała Ratzingera, oprócz mnie, uznało, że nie ma się nad czym zastanawiać, trzeba po prostu tak powiedzieć i koniec.

Czy do długiej listy skutków zanieczyszczenia środowiska można dopisać choroby neurodegeneracyjne? To wraz z zespołem młodych naukowców będzie starał się przeanalizować prof. Maciej Kozak z Wydziału Fizyki UAM i o tym przeczytacie na łamach Życia Uniwersyteckiego. Na nich też ciekawa rozmowa z byłą i obecną dziekaną Wydziału Anglistyki w dziesięciolecie jego powstania.

W proponowanym Państwu wydaniu, o sieci badawczej SOWA, czyli Społecznych Obiegach Wiedzy Akademickiej, mówi prof. Agata Skórzyńska, a prof. Mirosław Loba zachęca do aplikowania o granty Stowarzyszenia Uniwersytetów Frankofońskich. Z kolei prof. Łukasz Różycki opowiada o programie studiów European Master in Classical Cultures.

Profesor Iwona Chmura Rutkowska i prof. Edyta Głowacka Sobiech już dawno dały się poznać jako niestrudzone badaczki losów poznańskich naukowczyń. Kwintesencją działań całego zespołu badaczek jest wystawa w Galerii Śluza w Bramie Poznania. Warto o niej przeczytać, a następnie ją odwiedzić. Przeczytać też można o mało znanej stronie życia prof. Rafała Dymczyka czy o rocznicy działania Centrum Badań Zaawansowanych.

To tylko niektóre z tematów najnowszego wydania Życia Uniwersyteckiego. Zapraszamy.

Życie Uniwersyteckie nr 3/2022

Okładka marcowego wydania ŻU

Pobierz najnowszy numer