Data publikacji w serwisie:

Mirabilium Collectio. Cyfrowa platforma zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

Z przyjemnością informujemy, że w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 – 2027, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał fundusze na realizację projektu pt. „Mirabilium Collectio. Cyfrowa platforma zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu”. Budżet projektu wynosi: 2 006 350,00 PLN. Kwota dofinansowania z UE: 1 404 445,00 PLN.

Celem projektu jest stworzenie cyfrowej platformy oraz digitalizacja i udostępnienie najcenniejszych kolekcji zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, jak również w kolejnych etapach, najcenniejszych kolekcji bibliotek jednostek organizacyjnych UAM (wśród nich kolekcja zbiorów Izabeli Czartoryskiej z Gołuchowa, będąca w posiadaniu Sekcji Historii Sztuki Biblioteki Collegium Historicum UAM oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu). Odbiorcami projektu są przede wszystkim mieszkańcy Poznania i całego regionu, w tym naukowcy i badacze, dla których potencjał naukowy zasobów objętych projektem jest ogromny. Powstanie platformy podniesie prestiż UAM jako uczelni badawczej, największej w regionie i posiadającej własną otwartą cyfrową platformę zasobów bibliotecznych. Efektem realizacji projektu będzie w pełni nieodpłatny dostęp do prezentowanych zasobów, bez barier prawnych, organizacyjnych i technicznych. W ramach projektu zostanie również zakupiony skaner wielkoformatowy A1.

Szczegółowy opis projektu

Biorąc pod uwagę rozwijające się możliwości technologiczne oraz troskę o stałe dostosowanie bibliotek do zmieniającego się otoczenia i potrzeb, zasadnym jest, by dążyć do udostępnienia online wszystkich zbiorów bibliotecznych związanych z nauką oraz jej popularyzacją. Tylko przez zwiększanie udziału zdigitalizowanego zasobu UAM i jego upowszechnianie, materiały biblioteczne będą mogły być ponownie wykorzystane i posłużą jako dane badawcze do prac naukowych.

W ramach projektu planowane jest udostępnienie 10 różnych kolekcji zbiorów specjalnych będących w dyspozycji Uczelni, na specjalnie im dedykowanej platformie cyfrowej. Cyfryzacji w ramach projektu zostanie poddanych 5 253 jednostek zbiorów bibliotecznych (219 051 skanów), na które składają się najcenniejsze regionalne książki XIX-wieczne, dokumenty archiwalne i druki ulotne dotyczące Wielkopolski, a także stare druki, rękopisy, ikonografia, kartografia, muzykalia, masonika i komiksy. Cały zasób wytypowany do digitalizacji powstał między XVI w. a początkiem XX w. i posiada co najmniej średnią skalę unikalności (przy czym większość zasobu ma najwyższą skalę unikalności określoną dla zbiorów). Zasoby cyfrowe zostaną udostępnione w 100% bezpłatnie wszystkim na platformie cyfrowej Mirabilium Collectio, która będzie wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę teleinformatyczną. Użytkownicy nie poniosą kosztów korzystania z elektronicznej informacji bibliotecznej (jak obecnie np. poprzez opłatę za kartę biblioteczną). Po wdrożeniu wyników projektu, dostęp do źródeł będzie możliwy w dowolnym miejscu i czasie, natomiast dokument będzie mógł być przeglądany przez wiele osób równocześnie. Realizacja projektu umożliwi digitalizację i archiwizację regionalnych danych cyfrowych na najwyższym poziomie wraz z zabezpieczeniem archiwalnym cennych zbiorów.

Dodatkowe informacje

Całkowita wartość projektu: 2 006 350,00 PLN

Kwota dofinansowania UE: 1 404 445,00 PLN

Nr projektu nr umowy o dofinansowanie: FEWP.01.03-IZ.00-0012/23

Projekt realizowany w latach: 2023 – 2025

Nazwa konkursu: Fundusze Regionalne dla Wielkopolski. Działanie 1.3 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych.

Miejsce realizacji projektu: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Informacja o promowaniu projektu dofinansowanego ze środków europejskich: https://wrpo.wielkopolskie.pl/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/fundusze-europejskie-dla-Wielkopolski-2021-2027/komunikacja-i-widocznosc/poznaj-zasady-promowania-projektu-3