Data publikacji w serwisie:

Mural z Jaskini Mogao (prof. Marek Sikorski)

W pracy, opublikowanej 25 lipca br. w prestiżowym Heritage Science, prof. Marek Sikorski z Wydziału Chemii UAM wraz z naukowcami z Northwest Normal University, Lanzhou, oraz z National Research Center for Conservation of Ancient Wall Paintings and Earthen Sites, Dunhuang, z Chin we współpracy z prestiżowym Centre de Recherche et de Restauration des Mus´ees de France, Francja, opublikował ciekawe wyniki badań modelowych i badań rzeczywistego fragmentu muralu z Jaskini Mogao 196. W badaniach zaproponowano nowo zbudowany układ pomiarowy i unikatową metodę identyfikacji barwników oraz metodę określania ich grubości.

Jaskinie Mogao w Dunhuang, położone w chińskiej prowincji Gansu, stanowią istotną część dziedzictwa kulturowego Chin sięgającego czasów sprzed dynastii Qin, ponad 1600 lat temu. Jaskinie te uznawane są za światowy szczyt sztuki buddyjskiej, miejsce to obejmuje ponad 2000 malowanych rzeźb, około 735 jaskiń. W 1987 r. zostały uznane przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa.

Prof. Sikorski, kierownik Zakładu Spektroskopii i Magnetyzmu, jest jednym z sześciu profesorów z Wydziału Chemii UAM, którzy otrzymali status profesora wizytującego na Northwest Normal University w Lanzhou (NWNU). Praca opublikowana w Heritage Science jest efektem zainicjowanej przez partnera z Chin współpracy. Po udanej wizycie naukowców z UAM na NWNU w roku 2023, konsultacjach i wygłoszonych tam wykładach, praca w Heritage Science to przykład konkretnych efektów nawiązanej kilka lat temu współpracy z prof. Duixiong Sun oraz z prof. Denghong Zhang, obaj z NWNU. Jest to druga publikacja prof. Sikorskiego z grupą z NWNU, a kolejne są w przygotowaniu i w planach.

Link do pracy: Exploring the viability of combined laser-induced breakdown spectroscopy and Raman spectroscopy for stratigraphic analysis of murals containing isomeric pigments: a case study on realgar and orpiment

Fot. Adrian Wykrota