Data publikacji w serwisie:

Nagroda PTPN dla Wydawnictwa Naukowego UAM

Znamy laureatów VI Konkursu o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepsze publikacje o Wielkopolsce w 2022 r. W kategorii literatura dotycząca miasta Poznania zwyciężyła praca zbiorowa pt. „Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919–1939”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Za redakcję nagrodzonej publikacji odpowiadają prof. UAM dr hab. Maciej Michalski z Wydziału Historii oraz prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski z Wydziału Socjologii.

Jestem zaskoczony, nie dlatego, że ta nagroda nam się nie należała. W gruncie rzeczy wiem, że trochę tak, ale wiem też, że szacowne gremia mają skłonność do przyznawania nagród chwalebnych historiom, a nie wypartym. Tym bardziej się cieszę i jestem głęboko wdzięczny – powiedział prof. Podemski, który w imieniu zespołu odebrał nagrodę.

Publikacja zawiera trzynaście tekstów 16 autorek i autorów, którzy na 700 stronach przedstawili wyniki dwuletnich badań archiwalnych, bibliotecznych i prasowych na temat przejawów antysemityzmu na Uniwersytecie Poznańskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Teksty objęły okres od utworzenia uczelni po jej zamknięcie we wrześniu 1939 roku i opowiadają o relacjach miedzy polską większością a żydowską mniejszością na poznańskiej wszechnicy. Książka opublikowana jest w wolnym dostępie (Open Access): Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919-1939

Kapituła Konkursu przyznała również po raz pierwszy nagrodę specjalną. Otrzymała ją „Kronika Miasta Poznania”, której redaktorem jest prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik, prodziekan ds. naukowych Wydziału Historii UAM.

Laureatom serdecznie gratulujemy!