Już jutro, 14 stycznia, odbędzie się Noc Biologów! Na uczestników czekają warsztaty, laboratoria oraz wykłady dla różnych grup wiekowych, dostępne w formie online. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Biologii UAM.
Od zarania dziejów człowiek próbował zrozumieć, czym jest i jak działa otaczający go świat? W ostatnich stuleciach rozwój nauki stał się jednak tak szybki, że dziś nie sposób już ogarnąć wszystkie zdobycze ludzkiego poznania. Również sami naukowcy zmuszeni są do specjalizacji, by śledzić osiągnięcia dziedziny nauki, którą uprawiają.
Czym jest Życie? jest chyba najpiękniejszym, a zarazem chyba najtrudniejszym pytaniem, jakie można postawić przed biologami. Różne są sposoby udzielania na nie odpowiedzi a każdy ma swoją własną odpowiedź, lecz to właśnie wyobraźnia pozwala nam znajdować wciąż nowe możliwości zbliżenia się do prawdy.
Pory roku wyznaczają rytm życia. Choć jak dotąd zima nie dała nam się szczególnie we znaki, to jednak zwykle kojarzy się z okresem, w którym wszelkie życie zamiera: rośliny zrzucają liście, a zwierzęta zasypiają lub zimują w ukryciu. Jakby na przekór, w społecznościach ludzi nadchodzi właśnie czas zabaw, karnawału i przebierańców. Czy w takim nastroju ludzie są zdolni do spotkania z prawdziwymi przebierańcami świata żywego? Czy staną 'oko w oko' ze stworami czającymi się w zakamarkach najbliższego otoczenia? Czy zechcą przekonać się, co może nas dopaść w czasie snu?
To tylko kilka pytań, na które 14 stycznia 2022 roku kilkudziesięciu naukowców i studentów z Wydziału Biologii UAM spróbuje udzielić odpowiedzi w trakcie Nocy Biologów. Postarają się również pokazać, jaką aparaturą naukową i jakimi metodami badawczymi posługują się biologowie, by znaleźć rozwiązania wciąż nowych problemów poznawczych.
Tytuł przewodni XI edycji Nocy Biologów nawiązuje do Rezolucji Parlamentu Europejskiego z 6 czerwca 2021 roku na rzecz bioróżnorodności 2030 i brzmi: Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem.
Program zajęć w wersji online (wraz z linkami spotkań na platformie MS Teams) dostępny jest na stronie internetowej Nocy Biologów UAM.
Zobacz program wydarzeń!
Zapraszamy!