Prezentujemy najnowsze pozycje od Wydawnictwa Naukowego UAM. Nowa oferta w szczególności zainteresuje osoby pasjonujące się podróżami, historią, socjologią czy też pedagogiką.
Wydawnictwo Naukowe UAM jest jednym z największych i najważniejszych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Jego początki sięgają 1920 r., a od 1962 r. funkcjonuje pod obecną nazwą jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Misją Wydawnictwa jest wspieranie społeczności akademickiej, zarówno pracowników, jak i studentów, w promowaniu polskich dokonań naukowych w kraju i za granicą.
Profil wydawniczy to przede wszystkim monografie naukowe (ukazujące się na przestrzeni lat w 50 seriach tematycznych), podręczniki, skrypty, słowniki, a także 25 czasopism naukowych (również w językach obcych).
Wydawnictwo publikuje rocznie średnio 200 tytułów. Poniżej przedstawiamy najnowsze z nich.
- MEMORIA UNIVERSITATIS Upamiętnienia uczonych poznańskiego Uniwersytetu w latach 1919-2019
- Paweł Edmund Strzelecki. Podróżnik – odkrywca – filantrop
- Program Edukacyjny KRUK. Tajemnice ścieżek kształcenia kompetencyjnego
- Historia, manipulacja i trauma. Przypadek Katalonii
- Rzecznictwo wybranych problemów społecznych z perspektywy socjologicznej
Autor: Magdalena Król, Danuta Zydorek (współpraca)
Publikacja powstała z okazji jubileuszu setnej rocznicy powołania do życia Uniwersytetu w Poznaniu. Zestawiono w niej upamiętnienia uczonych związanych z Uniwersytetem od jego powstania do roku 2019. Zawiera ponad dwieście biogramów uczonych wraz z opisami upamiętniających ich komemoracji i odczytami inskrypcji.
Autor: Lech Paszkowski
Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 r. w Głuszynie (obecnie część Poznania). Był podróżnikiem, geologiem, badaczem i odkrywcą. Pierwsze rozdziały książki opisują okres dzieciństwa i młodości Strzeleckiego, kolejne opowiadają o podróżach po kraju i świecie (obie Ameryki, Wyspy Oceanii, Australia, Europa) oraz o misji humanitarnej w Irlandii. Ostatnie rozdziały przedstawiają mało znany okres życia Strzeleckiego w Londynie, w którym podróżnik bywał w towarzystwie arystokratów, ministrów i magnatów.
Książka dostępna jest w formie drukowanej oraz jako plik pdf.
Autor: Iwona Kukowka, Paweł M. Owsianny (red.)
Publikacja porusza szeroko i niekonwencjonalnie problematykę kształcenia kompetencji miękkich młodzieży. Jej wyjątkowość polega na tym, iż oprócz niebanalnych programów i scenariuszy zajęć, zawiera także bardzo wnikliwe i odkrywcze refleksje uczniów oraz nauczycieli uczestniczących w Programie Edukacyjnym KRUK.
Autor: Filip Kubiaczyk
Autor proponuje analizę narracji o przeszłości Katalonii, przede wszystkim o jej relacjach z Hiszpanią, które w katalońskim dyskursie przedstawiane są w taki sposób, by świadomość historyczna Katalończyków kształtowała się w kategoriach krzywd. Skupianie się na kwestii „bycia ofiarą” umożliwia budowanie poczucia wspólnotowego przez celebrowanie traumy historycznej. Tym samym mamy tu do czynienia nie tyle z historią jako krytycznym namysłem nad przeszłością, ile z historią pamięci.
Książka dostępna jest w formie drukowanej oraz jako plik pdf.
Autor: Ryszard Necel
Książka dotyczy zaangażowania organizacji pozarządowych i przedstawicieli instytucji pomocy społecznej w rzecznictwo praw społecznych. Jest to socjologiczna analiza praktyk społecznych podejmowanych w imię praw i interesów osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: osób z niepełnosprawnością, długotrwale chorych oraz doświadczających przemocy domowej. Książka, mimo że pisana z perspektywy socjologicznej, może być wartościową pozycją dla wszystkich zainteresowanych praktyką działań pomocowych w zakresie ochrony praw społecznych.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z wyżej wymienionymi publikacjami, które zakupić/pobrać można na stronie Wydawnictwa Naukowego UAM.