Wczoraj natomiast na Wydziale Prawa i Administracji UAM odbyło się spotkanie autorskie z noblistą.
27 lutego Senat UAM jednogłośnie podjął uchwałę o nadaniu tytułu Doktora Honoris Causa Orhanowi Pamukowi. Jak mówił tego dnia dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, prof. Tomasz Mizerkiewicz:
- Wyróżniamy jednego z największych żyjących pisarzy naszych czasów, człowieka, który jest autorem nie tylko znakomitych i poruszających wszystkich nas powieści, ale także kogoś o nieposzlakowanej postawie moralnej – komentuje prof. Tomasz Mizerkiewicz. I dodaje: - Kogoś, kto przypomina najbardziej szlachetne postawy pisarzy, którzy walczyli z totalitaryzmami i różnymi reżimami. Orhan Pamuk to autor książek, które każdy powinien w którymś momencie przeczytać. W sposób niezwykle ciepły i serdeczny podejmuje w swojej twórczości wątki związane z Polską. Zawsze opowiada o Polsce z szacunkiem, z uznaniem i wielką fascynacją. Polska jest dla niego kulturą, w której znajduje rzeczy dla niego tajemnicze, niezwykłe i ktoś kto czytał "Biały zamek", doskonale wie, że nosi w sobie pamięć o wielowiekowych, ciepłych, serdecznych, czasami dramatycznych, ale jednak mocno wiążących polską i turecką kulturę relacjach.
Orhan Pamuk to turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 r. W swojej twórczości opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków.