Data publikacji w serwisie:

Otwarcie wystawy „Edward Taylor – w poszukiwaniu wartości”

26 października br. w foyer Auli Lubrańskiego w Collegium Minus odbyło się otwarcie wystawy pt. „Edward Taylor – w poszukiwaniu wartości”. Ekspozycję zorganizowało Muzeum UAM z okazji wprowadzenia do obiegu przez Narodowy Bank Polski srebrnej monety z wizerunkiem prof. Edwarda Taylora, twórcy poznańskiej szkoły ekonomicznej, studiów ekonomicznych i prawno-skarbowych na Uniwersytecie Poznańskim.

Srebrna moneta z nominałem 10 zł została wybita w serii "Wielcy polscy ekonomiści" zainicjowanej w 2017 roku z okazji 100. rocznicy przyjęcia nazwy złoty dla polskiej waluty. NBP w ten sposób przypomina wybitnych polskich ekonomistów, których koncepcje i dorobek naukowy mają znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki, finansów i społeczeństwa. Na awersie monety widnieje cytat pochodzący z jednego z dzieł prof. Edwarda Taylora - “Wstępu do ekonomiki”.

- Prof. Edward Taylor należy do ojców założycieli naszego Uniwersytetu, do profesorów, którzy przyczynili się w sposób bardzo istotny do powstania i rozwoju uczelni w Poznaniu - mówił Prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas, na uroczystości otwarcia wystawy. - Prof. Taylor pozostawił po sobie liczne grono absolwentów, którzy wychowali kolejne pokolenia polskich ekonomistów i w istotny sposób przyczynili się do rozwoju Poznania, regionu oraz naszego państwa, a także uznany dorobek naukowy, z którego nadal korzystamy.

W spotkaniu uczestniczył wnuk prof. Edwarda Taylora prof. Jan R. E. Taylor z Uniwersytetu w Białymstoku wraz z synem Karolem i wnuczką Marysią oraz rodziną z Poznania, a także przedstawicielki instytucji, które udostępniły oryginalne obiekty związane z profesorem: Kierownik archiwum UAM Anna Domalanus, Zastępca Biblioteki Uniwersyteckiej Bożena Świstek-Oborska, Kierownik Biblioteki Wydziału Prawa i Administracji Beata Ciesielska i Kierownik poznańskiego Oddziału Archiwum Polskiej Akademii Nauk dr Jarosław Matysiak.

Więcej dowiesz się w artykule autorstwa Ewy Konarzewskiej-Michalak na Uniwersyteckie.pl:

Przeczytaj cały artykuł

fot. Adrian Wykrota