Podsumowanie V Międzynarodowego Spotkania Rektorów Universia w Walencji

W dniach 8-10 maja 2023 odbyło się V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia, które zgromadziło 700 rektorów z 14 krajów, reprezentujących 14 milionów studentów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Udział w wydarzeniu wzięła Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Spotkanie to było forum debaty pod hasłem „Uczelnia a społeczeństwo”. Wydarzenie otworzyli oficjalnie Pedro Sánchez, premier Hiszpanii  oraz Ana Botin - Przewodnicząca Grupy Santander. Głos w dyskusji zabrały osobistości ze świata nauki, polityki i biznesu w tym  Tim Berners-Lee – wynalazca World Wide Web, Larry Summers – były sekretarz skarbu USA w administracji prezydenta Billa Clintona oraz Główny Ekonomista Banku Światowego, Ignacio Cirac – hiszpański fizyk i laureat nagrody Księcia Asturii w 2006 r, Pilar Manchón – Główna Dyrektor ds. Inżynierii oraz Badań nad Sztuczną Inteligencją w Google.

Uczestnicy spotkania debatowali w jaki sposób uczelnie mogą jeszcze skuteczniej działać w trzech obszarach:

• uczenia się przez całe życie,
  • przedsiębiorczości i innowacji,
  • tworzenia sieci i relacji pomiędzy uczelniami z całego świata.

Podczas ceremonii otwarcia Ana Botín potwierdziła dalsze wsparcie Grupy Santander dla uczelni, zobowiązując się do „zainwestowania w latach 2023–2026 dodatkowych 400 milionów euro w edukację, zwiększanie szans na zatrudnienie i wspieranie przedsiębiorczości”.

Wypracowane podczas V Międzynarodowego Spotkania Rektorów zobowiązania zostały spisane w „Deklaracji z Walencji” - pobierz dokument (plik .PDF). Odzwierciedla ona zaangażowanie rektorów i świata akademickiego w rozwój społeczeństwa.

#SantanderUniversia2023