Data publikacji w serwisie:

Poznaj tajemnice Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

W związku z trwającym Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek zachęcamy do odwiedzania i korzystania z zasobów jednej z największych i najlepiej wyposażonych bibliotek w Polsce.

Przypominamy, że wśród zbiorów gromadzonych w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu wyróżnić można m.in. kolekcje rękopisów, starych druków, muzykaliów, materiałów ikonograficznych, map i atlasów, dokumentów życia społecznego, komiksów czy literatury.

W Bibliotece znajduje się Pracownia Komiksu, która posiada największy w polskich bibliotekach zbiór opowieści graficznych (w tym: mangi, picture booki, komiksy dla dzieci, artbooki, albumy i wydania kolekcjonerskie oraz zeszyty z unikalnymi wariantami okładkowymi), zinów, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej. Bibliotekarze starają się zebrać całość polskiej komiksowej produkcji wydawniczej, zarówno tej oficjalnej jak i wydanej własnym nakładem.

Korzystać z tej unikatowej Kolekcji Komiksów mogą wszyscy fani tej formy. Stanowi ona także znakomite źródło do badań dla kulturoznawców, historyków, medioznawców, polonistów, historyków sztuki, historyków kultury i popkultury, socjologów czy filmoznawców.

Tu sprawdzisz aktualności dotyczące komiksów: https://www.facebook.com/czytelnianova

Warto zobaczyć:

Kolejną ciekawą kolekcją są masoniki. Księgozbiór powstał na bazie skonfiskowanych przez Nazistów druków z niemieckich i europejskich lóż wolnomularskich, które odnaleziono jesienią 1945 roku w Sławie Śląskiej w ramach akcji zabezpieczania druków porzuconych i opuszczonych na zachodnich ziemiach polskich. Kolekcja jest stale uzupełniana.

Więcej informacji: http://lib.amu.edu.pl/pracownia-zbiorow-masonskich/

Warto zobaczyć:

O historii i architekturze Biblioteki można dowiedzieć się oglądając poniższe filmiki:

Duża część zbiorów Biblioteki dostępna jest w formie cyfrowej, ale będąc w budynku trzeba koniecznie zobaczyć piękny, zabytkowy katalog zajmujący całe pomieszczenie. Z katalogu można nadal korzystać!

Katalog w BU

Zapraszamy do korzystania z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu wszystkich chętnych. Zasady wypożyczeń oraz wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej Biblioteki: http://lib.amu.edu.pl/.