Rekomendacje SAB dla UAM

W dniu 15 stycznia br. prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, prorektorka ds. nauki, na posiedzeniu Kolegium Rektorsko-Dziekańskim UAM przedstawiła zalecenia opracowane przez członków Scientific Advisory Board (SAB).

Rekomendacje są wynikiem pierwszego bezpośredniego spotkania członków SAB, które odbyło się we wrześniu 2023 roku na UAM. Ich autorami są zaproszeni do komitetu SAB uznani przedstawiciele zagranicznych uczelni; należą do nich:

• Prof. Julia von Blumenthal (President of the Humboldt-Universität zu Berlin)
  • Prof. Jeremy K.M. Sanders (Professor Emeritus and former Pro-Vice-Chancellor for Institutional Affairs at Cambridge University)
  • Prof. Hans-Jochen Schewier (Professor and former Rector of the Albert-Ludwigs-Universität Freiburg)
  • Prof. Michael S. Vitevich (University of Kansas).

Rekomendacje skupiały się wokół następujących kwestii:

1. Międzynarodowa sieć działań badawczych
  2. Rozbudowa Centrum Wsparcia Projektów
  3. Kształt i działania Centrum Studiów Zaawansowanych w Naukach Społecznych i Humanistycznych (Institute for Advanced Studies in Social Sciences and Humanities - IAS)
  4. Program “AMU Excellence Visiting Postdoctoral Researchers”
  5. Program “AMU Excellence Visiting Professors”
  6. Szkoły Doktorskie UAM

W opracowaniu zwrócono także uwagę na konieczność profesjonalnego budowania wizerunku UAM w Internecie jako wiodącej uczelni badawczej oraz atrakcyjnej szkoły wyższej dla potencjalnych studentów.

Zalecenia opracowane przez Scientific Advisory Board zostały poddane dyskusji i stanowią istotny krok w kierunku sformułowania nowej polityki naukowej uczelni.